VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud uzavřel poslední případ recidivistky z Třince, v cele má strávit 50 měsíců

Frýdek-Místek – Na 50 měsíců do vězení poslal v pondělí frýdecko-místecký soud padesátiletou Danu Bartulcovou z Třince. Podle rozsudku má na svědomí 46 podvodů, dva úvěrové podvody a návod k tomuto trestnému činu. Žena byla odsouzena již pošesté. Jen v posledních dvou případech způsobila škodu za více než dva miliony korun.

12.5.2008
SDÍLEJ:

Dana Bartulcová na archivním snímku. Foto: Deník/Marek Cholewa

Čtyři roky a dva měsíce má strávit ve věznici s ostrahou. Zločiny se odehrály již v roce 2002. Část z nich měla Bartulcová spáchat jako obchodní zástupkyně společnosti Provident.

Ponechávala si peníze z půjček, které lidé uzavírali zejména prostřednictvím její kolegyně Beaty Kormančíkové. Ta své známé přesvědčila o tom, že Bartulcová za ně bude peníze splácet. To se však nestalo. Bartulcová podle žalobce také vyhotovila několik smluv o půjčkách na neexistující osoby, případně na osoby, které o tom nevěděly. Měla k tomu zneužít údaje realitní kanceláře, ve které dříve pracovala.

Znalec, který smlouvy zkoumal, označil tři podpisy za falešné. Podle obhajoby se však nepodařilo prokázat, že podpisy padělala právě Bartulcová.

Poslední případ senát projednával 25 měsíců. Soudní spis měl více než 1100 stran. "O vině není pochyb. Půjčky byly čerpány v takovém rozsahu, že obžalovaná nebyla schopna je uhradit. Vybíjela klín klínem," řekl soudce Vladimír Kuchař. Bartulcovou podle rozsudku usvědčila zejména Beata Kormančíková. Přitom i ona byla před časem odsouzena za statisícové podvody, vyvázla však s podmínkou. Firmě Provident má Bartulcová uhradit více než 528 tisíc korun, soud uznal i nárok ČSOB ve výši 88 tisíc korun. Peníze by měly dostat i tři klientky Providentu, které přišly o 26, 25 a 20 tisíc korun.

Státní zástupce Martin Brázda navrhoval trest 3,5 až 4,5 roku vězení. Uvedl, že poškození jsou lidé s nízkými příjmy. "Navýšení částek, které museli vracet, bylo dosti výrazné," řekl Brázda. Upozornil na to, že Bartulcová se právě v roce 2002 dostala do velkých finančních problémů. "Musela vědět, že půjčky nebude schopna hradit, a to vzhledem ke své ekonomické situaci," poznamenal.

Případy se staly v Dolní Lomné, Jablunkově, Písečné, Bocanovicích a Dolní Líštné. Bartulcová vinu odmítá. Tvrdí, že Kormančíkovou k ničemu nenutila a žádné peníze prý od ní nikdy nepřevzala.

Senát v pondělí vyslechl poslední svědkyni, která musela být k hlavnímu líčení předvedena policií. "Paní Bartulcová navštěvovala paní Kormančíkovou, která u mě bydlela v podnájmu. Kormančíková přišla s tím, jestli bych si na sebe nevzala půjčku, že to bude Bartulcová splácet. Nejdříve jsem si vzala deset tisíc, to bylo zaplaceno. Po nějaké době chtěla další půjčku, a to 25 tisíc. Časem mi začaly chodit upomínky, to už jsem věděla, že je toho víc," řekla Eva G z Dolní Lomné. "Smlouvu vypracovala Kormančíková. Když jsem jí to říkala, tak mi odpověděla, ať se nestarám, že v tom má firma nepořádek," dodala žena, které hrozila exekuce. "Ta nakonec neproběhla, ale sama jsem doplácela třicet tisíc. Kormančíková u mě bydlela tři roky, věřila jsem jí. Za vyřízení půjčky jsem od ní dostala tři tisíce. Později jsem zjistila, že toho měla hodně, lidi mi bouchali na okno. Jednou šla Kormančíková na nákup s dětmi a už se nevrátila. Nebrala mi telefon, dodnes nevím, kde žije," prohlásila Eva G. "Bartulcová nezaplatila nic, Kormančíková mi poštou poslala třikrát 200 korun. To je všecho, co jsem dostala."

Okresní soud Bartulcové v pondělí vyměřil souhrnný trest. Zároveň zrušil verdikt krajského soudu, který již v únoru poslal ženu na 40 měsíců do vězení. Šlo o případ, v němž žalobce ženě prokázal více než sto dalších útoků podvodu a další trestné činy. Škoda přesáhla 1,5 milionu korun. Krajský soud ženě snížil původní trest 3,5 roku vězení, proti němuž se v loňském roce odvolala.

Ve dvou kauzách tak byla usvědčena z přibližně 150 podvodů a úvěrových podvodů se škodou 2,2 milionu. Podle policistů bylo případů bezmála dvě stě, u některých skutků však chybělo dostatek důkazů. Část poškozených k soudu vůbec nepřišla, několik lidí v průběhu projednávání případů zemřelo.

Bartulcová byla odsouzena také v květnu a červnu 2005, v obou případech za pomoc k úvěrovému podvodu. Tehdy dostala trest 22 měsíců vězení, avšak s podmíněným odkladem na 40 měsíců. Všechny rozsudky však byly postupně soudy rušeny, senáty totiž ženě vyměřovaly souhrnné, tedy vyšší tresty.

Dana Bartulcová se v posledních týdnech k hlavnímu líčení nedostavovala. Pro nemoc se omluvila i v pondělí, ale požádala, aby soud jednal v její nepřítomnosti. Její advokát si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Podle něj je ale pravděpodobné, že také v posledním případu se žena odvolá ke krajskému soudu. Vzhledem k únorovému pravomocnému rozsudku již Bartulcová dostala výzvu k nástupu do vězení. Kvůli zdravotním problémům požádala o odklad, frýdecko-místecký soud však její žádost zamítl.

Soudce Vladimír Kuchař k poslednímu případu Dany Bartulcové:
Obžalovaná si prakticky ve 46 případech vybrala půjčky přes paní Kormančíkovou. Hradila je jen zčásti, ty lidi dostala do svízelné ekonomické situace. Trestnou činnost popírá, ale je nepřímo usvědčována poškozenými, přímo pak Beatou Kormančíkovou, která celé to jednání popsala. O vině jako takové není pochyb. Na celé té záležitosti se střídalo několik soudců, my jsme k poslednímu odsouzení přidali 10 měsíců. Byli jsme poslední v řadě několika spisů, udělili jsme souhrnný trest ke všemu, co už prošlo soudem. Kdyby se to ukládalo samostatně, byl by trest podstatně vyšší.

Přečtěte si také o dalším případu z Jablunkova: Milionový úvěrový podvod muž popírá, soud mu neuvěřil

Autor: Marek Cholewa

12.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Hokejisté Třince (v červeném) proti Plzni.
5

Marcinko ukončil sérii bez gólu, trefil Ocelářům vítězství s Plzní

Chodník v Čeladné je konečně hotov

Několikaměsíční omezení kvůli druhé etapě výstavby chodníku už nemusí trápit motoristy v Čeladné.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

Kapela Nebe obdarovala malé pacienty

V úterý 17. října měly děti hospitalizované na dětských odděleních Nemocnice Třinec o zábavu postaráno. Navštívila je skupina Nebe, která nyní vystupuje se svým Future technology tour 2017.

Odpoledne začnou volby. Bude volební účast mizerná jako posledně?

Dnes od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 budou lidé volit své zástupce kandidující do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení