Incident u železniční trati v Řepištích, kvůli kterému čelí třiasedmdesátiletý důchodce Rudolf Tanuška obžalobě z loupeže, se odehrál zcela jinak, než popisuje jeho sousedka Marie K. K takovému závěru dospěl soudní znalec. Tvrzení ženy, že ji Tanuška kopal, škrtil a několikrát udeřil kamenem, v úterý označil za hrubě zveličené a zkreslené.

Upozornil, že 64letá Marie K. utrpěla pouze krevní výron na očním víčku, drobné oděrky na čele a pohmoždění hrudníku. „Jsou to zranění lehká, která se léčí spontánně bez lékařského ošetření tři až pět dnů. Rdoušením na kůži krku poměrně snadno vznikají krevní výrony, poškození v takových případech sípají nebo mají poruchu řeči. Žádná taková zjištění však nejsou,“ uvedl před soudem znalec.

Rvačku u kolejí nikdo neviděl

Žena byla ošetřena tři hodiny po události. Policii mimo jiné řekla, že Tanuška jí z krku strhl zlatý řetízek s přívěškem a z uší jí násilím sundal náušnice. Tuto verzi však znalec vyloučil. „Stržením řetízku z krku vznikají alespoň drobné šrámy, při stržení náušnic bývají poraněny ušní lalůčky. Zde však žádná zranění, která by to doložila, popsána nejsou,“ řekl. Podle něj nic nenasvědčuje tomu, že by žena čelila kopům či dokonce úderům kamenem. „Popis napadení ze strany poškozené považuji za hrubě zveličený,“ zopakoval. Incident se odehrál beze svědků loni 16. října asi tři sta metrů od paskovského vlakového nádraží.

Podle Rudolfa Tanušky, jemuž hrozí až deset let vězení, šlo o vzájemnou potyčku, kterou vyprovokovala Marie K. „Ona mě napadla, protože jsem ji upozornil, že jde uprostřed kolejí. Je to má občanská povinnost,“ řekl senátu Tanuška. „Měla kabelu, když přecházela kolej, snažila se ji hodit na mě. Pak jsem se najednou ocitl na zemi, ona si na mě lehla. Když jsem se dostal nahoru, dal jsem jí tři nebo čtyři facky. Celé to trvalo maximálně tři minuty. Ptal jsem se jí: Bylo to třeba? To bylo jediné, co jsem řekl. Na to, že má náušnice a řetízek, jsem si ani nevzpomněl. Po zlatu netoužím,“ dodal Tanuška. Prý si uvědomil, že by mohl jet vlak, a z místa odešel. S Marií K. měl konflikty už dříve.

Vymyslela si, že ji manžel bije

I proto důchodce označuje obvinění za vykonstruované. Tanušku po události potkal jeden z jeho známých. „Jel jsem na kole od nádraží. Pan Tanuška měl krev na košili a zranění na nose a na čele. Zeptal jsem se ho, co se mu stalo, jestli se mu neotevřel padák. On mi jen řekl: Ta baba mě napadla,“ řekl svědek senátu.

U soudu dnes vypovídal i bývalý manžel Marie K. „Rozvedl jsem se s ní. Ona byla čistotná, pracovitá, ale měla brutální chování, které se k ženské ani nehodí. Je psychicky narušená. Když dostane zlost a vztek, musí to vybít. Neví, co dělá,“ uvedl muž, jemuž je stejně jako Tanuškovi 73 let.

Líčil například banální hádku o ovladač k televizi, po které žena předstírala, že je obětí domácího násilí. „Vzal jsem jí ovladač z ruky a nepatrně jsem ji odstrčil. Odešla, ale za dvacet minut se otevřely dveře. Stál v nich policajt, který se mě zeptal: Proč bijete vaši ženu?“ uvedl muž. „Ona měla rozcuchané vlasy, rozepnutý kabát a rychle dýchala. Když jsem ale policistovi řekl, ať ji odvezou na vyšetření, že to všechno zaplatím, své chování změnila a byla zase normální,“ popsal exmanžel Marie K. „Ona dokáže být dobrosrdečná, veselá, ale toto bylo šílené. Nešlo to snášet. Upnula se na majetek, nadávala mi do zlodějů, podvodníků. Přitom jsem ji živil. Se svým výdělkem si dělala, co chtěla. Rozumně a kultivovaně s ní nešlo nic vyřídit. Když jsem se ptal odborníka, tak mi řekl, že to vyléčím jedině tím, že se s ní rozvedu. Tak jsem to udělal,“ řekl bývalý manžel Marie K.

Když si nedávno v Deníku přečetl, jak obžaloba i jeho exmanželka popisují potyčku s Rudolfem Tanuškou, řekl si prý. „To jsou její slova, to je typická ona.“

Rozhodnutí nejdříve v říjnu

Soudce jednání odročil na 9. října. Státní zástupce mimo jiné požádal, aby Marie K. podstoupila vyšetření. „Vzhledem k tvrzení, že svědkyně má být psychicky narušená, musím navrhnout její zkoumání,“ poznamenal.

Přečtěte si také: Důchodce má údajně na svědomí brutální loupež, hrozí mu deset let