Dřevěnka byla v červnu 2000 zapsána do ústředního seznamu kulturních památek. Žalobce tvrdí, že Milan Procházka jako starosta minimálně od září 2004 do října 2007 nezajistil její údržbu a nereagoval na to, že památku napadli dřevokazní škůdci.

Podle spisu tak došlo k úplnému zničení nenahraditelné památky. Její hodnotu v penězích znalci vyčíslili na nejméně 600 tisíc korun. Na jejím místě nyní stojí prakticky nová stavba a sídlí v ní Gorolské turistické informační centrum. Žalobce uvedl, že starostu na žalostný stav objektu upozorňovali pracovníci jablunkovské radnice i ostravská pobočka Národního památkového ústavu.

Starostovi hrozí dva roky vězení

Procházka, jemuž hrozí až dvouleté vězení či peněžitý trest, je v čele obce od roku 2002. U soudu zdůraznil, že jako starosta nemůže o investicích rozhodovat sám, ale musí se řídit usnesením zastupitelstva a rady. „Dřevěnice byla obcí koupena tuším v roce 1999, již v té době byly zřejmé devastující účinky dřevokazných hub. Doporučovalo se samozřejmě nějaké řešení. Dřevěnice byla 15 let neobydlená, možná víc,“ řekl Procházka.

Má pocit, že jeho předchůdci nechali chalupu zapsat do seznamu památek účelově – aby měli šanci získat dotaci na její opravu. „To se podařilo, ale byla to jen slabá náplast. Opravila se střecha,“ konstatoval. Procházka upozornil, že po nástupu do funkce mělo vedení obce i občané jiné priority.

Penízebyly třeba jinde

V katastrofálním stavu byl podle něj vodovod, investovalo se rovněž do škol a obecních budov. V roce 2003 se navíc začal stavět Ski areál. „Byla tam dotace ministerstva pro místní rozvoj, dostali jsme osm milionů. Skoro dvacet milionů dodala obec. To byla první etapa,“ poznamenal Procházka s tím, že ve druhé fázi šlo o dotaci 14 milionů korun, přičemž Mosty investovaly dalších deset milionů. „Obec měla jiné priority než dřevěnici,“ konstatoval. V případě roubené chalupy se našly peníze jen na odstraňování sněhu a další drobnosti.

„Zkrátka prostředky v obci nebyly. Všichni jsme věděli, v jakém je stavu, ale nebyly peníze. My se staráme o 54 kilometrů komunikací. Nikdo neřekl: Neopravujme školku, ale dejme to do dřevěnky. Ona se navíc nedala nikomu nabídnout – nebylo tam ani sociální zařízení, ani elektrika, voda,“ pravil Milan Procházka.

Radní v Mostech mohou rozhodovat pouze o akcích do 200 tisíc korun, takže o osudu dřevěnky se bavili zejména zastupitelé. Procházka podle svých slov někdy v roce 2003 dostal za úkol zjistit, za jakých podmínek lze objekt vyjmout ze seznamu památek. „Byl jsem nucen konstatovat, že je to tak komplikovaný proces, že ani nemělo cenu se do toho pouštět,“ řekl. V září 2003 si památku prohlédli všichni členové zastupitelstva. „Tím stavem byli zděšeni,“ potvrdil Procházka. Řekl, že rekonstrukce objektu by byla velmi finančně náročná, ani částka půl milionu korun by nic neřešila.

Procházka: Sehnal jsem přes 160 milionů

Starosta nicméně tvrdí, že dotace na opravu se snažil získat. „Dostal jsem kontakt a šel jsem,“ řekl a dodal, že jednal na ministerstvech kultury a pro místní rozvoj. Procházka prohlásil, že získat dotaci bylo v zájmu obce, protože se tím zvyšuje její majetek. „Za dobu, co v té dědině jsem, jsem tam dotáhl více než 160 milionů,“ řekl u soudu mostecký starosta.

Soudce musí vyslechnout ještě další členy rady a zastupitelstva, jednání je proto odročeno na říjen.