Znalec si myslí, že 31letý muž se mohl v šoku přiznat k něčemu, co neudělal. Soudce už vyslechl servírku, která kvůli svému zdravotnímu stavu dlouho nemohla vypovídat, rozhodnutí ale padne pravděpodobně 23. září.

Pili rum s griotkou

Košťál před nehodou popíjel alkohol v nedalekém baru. U stolu s ním od rána seděl jeho kamarád G. H. „Ihned začali konzumovat alkohol. Pili rum s griotkou. Za celou dobu mohli vypít pět až šest dvanáctistupňových piv a devět štamprlí,“ řekla v úterý u soudu servírka. Tvrdí, že G.H. podnik opustil jako první – a bez placení. Podle ní se Košťál na místo nehody vydal až poté, co ho na havárii upozornil jeden z přicházejících hostů. „Asi padesátiletý muž mu řekl: Pojď se podívat, co tvůj kolega udělal,“ popsala servírka.

G. H. sice v havarovaném voze seděl, podle znalce však v žádném případě řídit nemohl. Muž, jemuž lékaři naměřili 3,5 promile alkoholu, si z nehody vůbec nic nepamatuje. Kdo řídil, neví ani šofér druhého vozu.

Rok a půl bez řidičáku

Košťála, který nebyl nijak zraněn, v autě nikdo neviděl. Vzhledem k tomu, že sám sebe označoval za viníka nehody, mu však policisté na místě odebrali řidičák. Nemá ho už 17 měsíců.

Soudce letos v červnu nařídil vyšetřovací pokus přímo na okraji Jablunkova. Zjistilo se, že chůze od baru k místu nehody trvá 80 sekund. Košťál ovšem tvrdí, že k havárii běžel. Servírka si přitom myslí, že mezi odchodem G. H. a Košťála uplynulo pět až deset minut. „Na tom trvám,“ prohlásila mladá žena. „Je prokázáno, že obžalovaný se na místě vyskytoval dvě minuty po dopravní nehodě,“ upozornil soudce s odkazem na verzi záchranářů. Časový rozpor si žena nedokáže vysvětlit.

Poslední svědek

V baru prý byl ještě jeden muž, který se dosud k situaci před nehodou nevyjádřil. „Přestože jsem minule tvrdil, že ve věci padne rozhodnutí, jednání musí být ještě jednou odročeno,“ konstatoval soudce.

Přečtěte si také: Je 14 měsíců po nehodě. Kdo seděl za volantem, se neví