Spory o majetek mají delší historii, v poslední době se vztahy vyhrotily i kvůli dítěti. „Je to dva a půl roku, co se rozvedli. Ona nechtěla opustit barák, který chtěl syn prodat,“ řekl 67letý Edvard F. u soudu.

Dodal, že se synem, jehož bývalá žena napadala, jezdil z Třince pro vnučku jako svědek, „aby tam někdo byl“.

Tvrdí, že expartnerka jeho syna v prosinci 2008 vnučku odmítla vydat dobrovolně. „Zavolali jsme policii, ale ta o ničem nerozhodla a my jsme odjeli poprázdnu. V baráku bylo veselo,“ poznamenal.

Květnový incident je zatím nejzávažnější. Edvard. F. 36letou ženu dvakrát udeřil a poranil jí nos. Žena měla rovněž podlitinu pod okem a utrpěla také úraz páteře, který si vyžádal delší pracovní neschopnost. Na zdravotní potíže si stěžuje i po sedmi měsících.

Edvard. F. dostal za ublížení na zdraví a porušování domovní svobody trest 18 měsíců, soud stanovil tříletou zkušební dobu. Toto rozhodnutí je už pravomocné. Miluše F. byla zproštěna obžaloby, protože soud dospěl k závěru, že jednala v nutné obraně. V jejím případě si ale žalobce ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Podle ženy je tchán psychopat

Odsouzený tchán prohlásil, že krvácel a skončil v nemocnici, jeho verzi události ale Miluše F. odmítla. Nesouhlasí s tím, že muže měl během incidentu napadnout i její současný přítel. „To je smyšlená situace,“ řekla. Stíhaného muže označila za psychopata, svého bývalého muže pak za zloděje. „Před Vánocemi mi vykradl celý dům. Byla s ním tlupa lidí, mlátili mi sekyrou na okno. Je to o tom záznam na policii,“ uvedla.

Edvard. F. přitom říká, že žena se potřebuje „jen roztahovat“ a vodí si domů mužské návštěvy, což se odráží i na výchově starší vnučky. „Řeknu jen to, co jsem viděl škvírou přes okno: vnučka, tenkrát měla patnáct roků, přišla do obýváku provokativně zabalená jen do ručníku. Byli tam dva muži, ona si sedla proti nim,“ prohlásil.

Pětileté dítě jako rukojmí

„Je to hraniční a sporný případ, v němž svědci podporovali každý svou stranu. Já doufám, že se to už nebude stupňovat. Že při těchto sporech dojde k fyzickému násilí, to tak časté není,“ řekl redakci státní zástupce. Podle něj je smutné, že znesváření partneři po rozvodu používají pětileté dítě v podstatě jako rukojmí, a doufá, že pře o majetek se podařilo vyřešit. Alespoň o tom obě strany hovoří.