Nehodu motocyklu Suzuki 600, která se stala 1. června večer ve Vendryni, má podle policistů na svědomí silně opilý mladík bez řidičáku. Poté, co se strojem sjel do příkopu, navíc utekl. Na místě nechal třiadvacetiletého spolujezdce v bezvědomí. „Motorka nebyla registrovaná, její čtyřiadvacetiletý řidič měl v sobě přes dvě promile a nemá ani řidičák,“ řekl Deníku mluvčí frýdecko–místecké policie Ivan Žurovec.

Nehybného a vážně zraněného spolujezdce u cesty objevili až náhodní chodci. Přivolaní záchranáři zjistili, že utrpěl například poranění nohy. Museli provést zajištění dýchacích cest intubací a připojit muže na umělou plicní ventilaci. Po ošetření putoval na oddělení ARO Nemocnice Třinec. Posádka záchranné služby se musela postarat i o řidiče, který se později našel. I on se zranil na noze, jednalo se však o lehčí úraz, takže byl předán jen chirurgické ambulanci.

Asi není úplně náhoda, že havárie se stala práve ve Vendryni. Obec je považována za baštu motorkářů. "Mají tady svůj sraz, ale nejhorší jsou ty denní vyjížďky od kulturního domu Czytelnia k vápence," konstatoval starosta Rudolf Bilko.

Ve statistice nejsou piráti, kteří někoho zranili

Jen od ledna do května letošního roku bylo ve Frýdku–Místku odsouzeno 125 lidí, kteří neměli za volantem auta či řídítky motocyklu co dělat. Pětadvacet z nich nikdy řidičák nevlastnilo. Dalších 45 osob řídilo navzdory tomu, že jim to soud už dříve zakázal. Největší skupinu pak tvoří ti, kteří porušení zákona kombinovali - řidičák nemají a uložený zákaz řízení opakovaně nerespektovali. Je jich 59.

Ve statistice jsou přitom jen „čisté“ případy, kdy motoristé už žádný závažnější zločin nespáchali. „Pokud třeba způsobili nehodu a byli odsouzeni i za ublížení na zdraví, tak v ní nejsou,“ upřesnila předsedkyně frýdecko–místeckého soudu Jiřina Jalůvková. Dodala, že v přehledu pravděpodobně nejsou ani poslední případy ze závěru května. „I tak to jsou velká čísla,“ upozornila. V největší skupině odsouzených je jeden mladistvý.

Nejsmutnější případ

Jedním z nejzávažnějších případů se okresní soud zabýval v únoru. Jednalo se o nehodu v Hrádku z loňského 25. srpna, při které přišla o život šestnáctiletá Nikola L. z Třince. Nepřežila střet s motocyklem Suzuki, který řídil jednadvacetiletý projektant Andrzej Lipowski z Návsí. Jel ve směru od Vendryně na motocyklu, na jehož řízení vzhledem ke svému věku ani nemohl mít oprávnění. Stroj navíc neměl registrační značku. Lipowski si silnou motorku pořídil půl roku před nehodou. „Na nižší skupinu oprávnění mám. Jezdil jsem s ní, protože jsem nevěděl, že je to trestný čin,“ řekl. V místě, kde je povolena padesátka, jel podle znalce rychlostí až 87 kilometrů za hodinu.

Soudce jednadvacetiletému muži udělil trest 14 měsíců vězení s podmíněným odkladem na 2 roky. Zároveň mu na 3,5 roku zakázal řídit. Mladík se tak vyhnul vězení. „Jedná se o hraniční případ. Otázka trestu byla klíčová,“ řekl soudce. Polehčující okolnosti shrnul takto: dosud netrestaný Lipowski vinu přiznal a projevil lítost, k nehodě navíc přispěli i chodci, kteří nebyli dostatečně opatrní. - více o případu najdete ZDE