Kvůli nutnosti přečíst jména dvaceti tisíc podvedených a čísla jejich bankovních účtů, byl nasazen i soudní čtecí robot. Ani on ale nedokáže zázraky… Vyhlášení rozsudku začalo na podzim loňského roku. Čistého času již trvá více než dva týdny. Několikrát bylo přerušeno a odročeno. Hned na začátku zaznělo, že Denis V. je vinen, samotný trest však bude oznámen až poté, kdy automat přečte všechny oběti z celé České republiky. Stát se tak mělo tento čtvrtek.

Muž (na snímku z jednání u krajského soudu) se přiznal k bodnutí, prý se ale jen bránil.
Rapl z Ostravy. Chtěl být za drsného vyhazovače, skončil na mnoho let ve vězení

I robot má však své omezené kapacity. Podle zjištění Deníku scházelo ve čtvrtek přečíst ještě téměř tři tisíce jmen a účtů. A to je i nad robotovy možnosti. Aby jména byla zřetelně slyšet, dokáže jich za hodinu přečíst přibližně čtyři sta. To by znamenalo s přestávkami pokračovat až do večera nebo i noci.

Muž (na snímku z první procesu) vinu odmítl.Muž (na snímku z první procesu) vinu odmítl.Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch

A to je nereálné. Průběh vyhlašování rozsudku, kdy v jednací síní zní hodiny a hodiny strojový hlas, je pro účastníky doslova utrpení. Hlavní líčení by mělo pokračovat v dubnu. Pokud se nastane něco mimořádného, měl by už zaznít konečný verdikt.

Práce z domu

Denis V. přes inzeráty nabízel jednoduchou práci z domu. Šlo například o plnění obálek. Za každou sliboval třicet korun. Po zájemcích požadoval vstupní poplatek v řádech stovek korun. Státní zástupce tvrdí, že Denis V. svým závazkům nedostál. Zasílal jen bezcenné informace a pokyny. Celkově získal více než šest milionů korun.

Ilustrační foto pitná voda z kohoutku.
Spor o vlastnictví vody v Ostravě: komunisté nazvali Piráta „odmocninou Macury“

Denis V. vinu odmítl. Jak uvedl, před několika lety sám reagoval na podobnou nabídku týkající se propagace a nabídek služeb. Později v těchto aktivitách pokračoval a snažil se vytvořit vlastní síť spolupracovníků. Jak dodal, nikoho nenutil platit.

Policejní call centrum

Případ je výjimečný nejen svým rozsahem a délkou čtení rozsudku, ale také způsobem vyšetřování. Vzhledem k vysokému počtu obětí vzniklo policejní call centrum, v němž ve dvou směnách pracovalo zhruba dvacet ochránců zákona. Během několika měsíců telefonicky kontaktovali všechny podvedené. Pomohla jim skutečnost, že lidé, kteří na inzerát reagovali, museli při registraci do programu uvést jako kód své telefonní číslo.

Případem se Krajský soud v Ostravě zabýval již jednou, a to v roce 2016. Tehdy Denisi V. uložil šestiletý trest. Verdikt ale později zrušil Vrchní soud v Olomouci. Mimo jiné konstatoval, že seznam poškozených nemůže být uveden v příloze rozsudku, ale musí být součástí výroku o vině.