Frýdecko-místecký soud už loni v únoru za nehodu potrestal Marka Szkanderu. Mladíka poslal na čtyři roky do vězení a na šest let mu zakázal řídit. Trest později potvrdil i krajský soud, k němuž se obžalovaný odvolal. Jeho advokát však uspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu – ten všechna předchozí rozhodnutí zrušil a spis vrátil k novému projednání do Frýdku-Místku.

Podle okresního soudu je viníkem nehody jednoznačně Szkandera. „Dopadlo to zcela stejně, šlo o totožné rozhodnutí,“ řekl soudce redakci. Dodal, že Nejvyšší soud požadoval doplnění znaleckého posudku, což se stalo.

Szkandera, kterému je nyní už čtyřiadvacet let, se proti čtyřletému nepodmíněnému trestu opět odvolal. Tragickou nehodou se tak bude v příštích měsících podruhé zabývat krajský soud.

Třetí dívka má trvalé následky

Szkandera podle obžaloby v opilosti 10. dubna 2004 vjel vozem pod rozjetý osobní vlak. V autě cestoval jeho známý a tři dívky. Signalizace na přejezdu fungovala. Podle znalce jel vlak před nárazem rychlostí 62,5 kilometrů za hodinu. Lokomotiva před sebou vozidlo šrotovala nejméně sto čtyřicet metrů. Mladíky paradoxně zachránilo, že nebyli připoutáni – včas totiž vypadli z vozidla. Střet s lokomotivou nepřežily dvě mladé dívky, třetí skončila v nemocnici s těžkým zraněním a bude mít trvalé následky. Szkandera měl v krvi 1,85 promile alkoholu, lékaři mu v těle objevili stopy po marihuaně.

Bez pravomocného rozsudku nemohou rodiny dívek žádat odškodné, na uzavření případu čekají také pojišťovny.

V případu byl nejdříve stíhán druhý mladík, který nehodu přežil, toho však okresní soud zprostil obžaloby. Znalci vyloučili, že v době střetu mohl sedět za volantem. Marek Szkandera byl obžalován až později. Údálost si nepamatuje, vinu však odmítá. Podle svých slov vůz neřídil.

„Dopravu dělám dvacet let, ale na podobný případ v tak závažné věci a s tolika zvraty si nevzpomínám,“ řekl v pátek redakci státní zástupce s tím, že u nehody se smrtelnými následky jde o zcela výjimečnou délku procesu.