Zjištění Deníku, že Szkandera uspěl s odvoláním i proti rozsudku z loňského listopadu, redakci v pondělí potvrdil soudce Petr Prašivka.

Okresní soud muže opakovaně posílá na čtyři roky do vězení, odvolací soud však rozsudky ruší a trvá na novém projednání. To se stalo i nyní.

Vráceno k dalšímu dokazování

Kdy začne další kolo procesu, není zatím jasné. „Je to čerstvá věc, v každém případě budu nařizovat hlavní líčení,“ řekl Prašivka s tím, že krajský soud případ vrátil zpět k dalšímu dokazování.

Nově by se měli vyslechnout dva svědci, a podle Prašivky bude nutné přizvat dalšího znalce. Okresní soud přitom doplňoval důkazy už v předchozích líčeních. Marek Szkandera čelí obvinění od roku 2006, před soudem stál poprvé v únoru 2007.

Ve Frýdku-Místku mu pokaždé uložili čtyřletý nepodmíněný trest. V jednom případě byl dokonce potvrzen, Szkanderův advokát však poté uspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu. Kauza se navíc v prvních dvou letech zkomplikovala tím, že v ní byl zprvu obžalován Szkanderův kamarád. Toho však soud osvobodil, protože podle znalců vůz jednoznačně neřídil.

Šesté kolo procesu čeká i žalobce

Při nehodě před sedmi lety zahynuly ve zdemolované škodovce dvě studentky ve věku 18 a 19 let, třetí pasažérka střet s rozjetým vlakem přežila, avšak s doživotními následky. Ve voze jelo celkem pět lidí.

Podle obžaloby vjel Szkandera na koleje ve dvě hodiny ráno i přesto, že signalizace fungovala. Lokomotiva auto šrotovala desítky metrů. Nepřipoutaní mladíci po nárazu z vozu vypadli. Szkandera měl v krvi 1,85 promile alkoholu a lékaři v jeho moči objevili stopy po marihuaně. Obvinění odmítá a tvrdí, že auto neřídil.

Šesté kolo procesu čeká i žalobce, který má případ od počátku na starosti. „Tuto informaci mám, ale ještě ne písemně. Přišlo to k soudu,“ řekl v pondělí redakci. Dopravě se věnuje dvacet let, ale „takový časový odstup“ od smrtelné nehody bez pravomocného rozhodnutí ještě nezažil. Už v loňském roce konstatoval, že délka trestního řízení je „zcela výjimečná“. A říká, že pokud krajský soud v kauze vážné havárie rozsudek zcela zruší, obvykle se to stává jen jednou, mimořádně dvakrát.

Na otázku, zda je možné, že trestný čin bude nakonec promlčen, však v pondělí uvedl: „Tam je vysoká sazba, takže to nehrozí.“

Související články:

Soud vynesl pátý rozsudek, znovu padl čtyřletý trest

Neštěstí v Bystřici je zpět u soudu. Už popáté

Soud trvá na čtyřletém trestu

Případy z našeho okresu u soudu