Pět let vězení udělil ve středu frýdecko-místecký soud Milanu Proboszovi. Padesátiletý muž z Třince bezmála rok surovým způsobem týral svou družku. Po posledním útoku loni v dubnu žena nevyhledala lékaře a kvůli otoku mozku zemřela.

„Docházelo tam k tak tvrdému napadání, že ona po delší dobu trpěla výraznými bolestmi, na které musela brát léky,“ řekl předseda senátu k domácímu násilí.

Pitva odhalila zahojené zlomeniny žeber

Podle rozsudku Probosz ženu zvlášť surovým způsobem týral již od května 2007. Lékaři při pitvě objevili například hojící se zlomeniny žeber. Muž žil s o pět let mladší družkou nejdříve v domku v Oldřichovicích, později si sehnali podnájem v bytě na Dukelské ulici v Třinci-Lyžbicích.

Tragédie se odehrála loni 26. dubna po oslavách Hutnického dne, na které pár společně vyrazil. Probosz tvrdí, že se mu družka v davu ztratila. Když přišel domů, něco mu prý vyčítala. Policistům přiznal, že v opilosti ženu bil pěstmi a kopal ji do hrudi. „Dával jsem do toho hodně síly,“ uvedl Probosz. Žena krátce nato zemřela. „Usmrtil ji otok mozku, který postupně vznikal dva až čtyři dny,“ konstatovala dnes soudní znalkyně.

Podle ní smrtelné zranění vzniklo zřejmě nárazem hlavy o tvrdou překážku. Probosz připustil, že se žena při útoku prudce praštila do skříně. Mrtvou družku našel koncem dubna při návratu z práce, protože se ale předtím stavil do restaurace, měl v krvi nejméně dvě promile alkoholu. Přivolaní záchranáři už ženě nemohli pomoci, o podezřelém úmrtí ale informovali policii.

Muž byl odsouzen za týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě a za ublížení na zdraví s následkem smrti. Senát vyměřil úhrnný pětiletý trest, Probosze však výjimečně poslal do věznice s dozorem. „Nedali jsme vás do ostrahy, po polovině trestu tak můžete požádat o podmínečné propuštění,“ řekl muži předseda senátu.

Příkladný, ochotný pracovník

Upozornil na to, že muži hrozil mnohem vyšší trest, a to minimálně za přísnější paragraf ublížení na zdraví. „Tam je sazba pět až dvanáct let,“ řekl soudce. Poznamenal ale, že senát zohlednil posudek zaměstnavatele, který Probosze označil za vzorného a ochotného pracovníka se stoprocentní docházkou, který pomáhal kolegům. Muž ale mezitím o místo přišel a je na úřadu práce. Ze sociálních dávek slíbil splácet náklady na pohřeb. Rodina požaduje 21 tisíc korun.

Rozsudek není pravomocný, Probosz i státní zástupce si ponechali lhůtu pro vyjádření.

Žalobce: Ženy se takto chovají

„Co uvedli svědci, svědčí pro typické domácí násilí, když je žena týrána intenzivním fyzickým způsobem, ale s agresorem setrvává. Vnějšímu pozorovateli se to zdá nelogické, avšak týrané ženy se takto chovají,“ upozornil státní zástupce. Typické je podle něj rovněž to, že po útocích se žena nikdy nenechala ošetřit, navíc se vymlouvala, že se zranila sama. „Až následně se svěřila rodině,“ dodal s tím, že Probosz netrpí žádnou chorobou, takže jeho „agresivní jednání je pouze výsledkem jeho povahy a chování.“

Žena se dodatečně svěřila matce, že jí Probosz například skákal po žebrech. Podle předsedy senátu je nepochopitelné, že s mužem dál zůstávala. "Zřejmě jste ji něčím upoutal, byl jsme jeji sluníčko," řekl soudce obžalovanému s odkazem na dřívější výpovědi členů rodiny.

„O sklonu obžalovaného k násilí za zavřenými dveřmi svědčí i výpověď jeho bývalé ženy,“ prohlásil žalobce.

Probosz má přitom čistý trestní rejstřík, jeho odsouzení z roku 1994 za podvod je dávno zahlazeno. Rodině své bývalé družky se omluvil v dopise. „Věřím, že mi časem můžete odpustit,“ napsal. Jeho advokát tvrdil, že existuje řada polehčujících okolností, a navrhoval podmíněný trest.

Redakce v loňském roce informovala rovněž o podobném případu z Lyžbic, kde devětatřicetiletý muž rok a půl týral a ponižoval svou nemocnou matku. Okresní soud mu vyměřil čtyři roky vězení, muž však uspěl s odvoláním a vyvázl s podmínkou. Po propuštění z vazby ale na svobodě strávil jen několik dní, osudným se mu staly problémy s alkoholem. - více ZDE