Dotyčný přijel na začátku měsíce září do podniku s nákladním autem Man se dvěma kontejnery s železným šrotem, který zde vykupují. Netušil však, že tentokrát je již od vjezdu do závodu bedlivě sledován bezpečnostní službou. Ta zjistila, že řidič nejprve zvážil a odevzdal šrot z jednoho kontejneru.

„Potom se vrátil pro druhý kontejner, který měl schován za jednou z budov závodu. Tento však byl již speciálně upraven. Měl dvojité dno vyplněné ocelí tak, že byl těžší o sedm tun. Po zvážení a vysypání šrotu z tohoto kontejneru však nezajel ihned znovu na váhu, ale opět ho vyměnil za lehčí, neupravený. S ním pak odjel na váhu,“ upřesnil tiskový mluvčí Policie ČR ve Frýdku-Místku Ivan Žurovec.

Tímto manévrem podvodník docílil toho, že při každém výkupu fiktivně zvýšil váhu odevzdaného šrotu o sedm tun, čímž připravil vykupující firmu o padesát tisíc korun. Policisté muže na místě zadrželi a oba kontejnery uložili do svých skladů. Zadržený osmadvacetiletý řidič byl již obviněn z pokusu trestného činu podvodu.

„K činu se přiznal. Navíc podobným způsobem fiktivně navýšil váhu odevzdaného šrotu vícekrát. Na nápad ho měli přivést polští řidiči, kteří do tohoto podniku také vozí šrot. Ti měli údajně navyšovat váhu podobným způsobem. Kriminalisté zjišťují, v kolika případech se zadržený muž z Prostějovska takovéhoto jednání dopustil,“ uvedl Ivan Žurovec.

Zvažují také případnou trestní odpovědnost dalších osob, jelikož je zřejmé, že se tohoto trestného činu nemohl dopustit obviněný muž sám. „Zadrženému muži hrozí až tři roky vězení, právní kvalifikace se však může ještě zpřísnit,“ naznačil policejní mluvčí Žurovec.