Rudolf Tanuška podle rozsudku loni 16. října u železniční trati v Řepištích napadl, zbil a okradl 64letou Marii Košařovou, s níž měl dlouhodobé spory. Známou údajně fackoval a kopal, několikrát udeřil kamenem do hlavy a jiných částí těla, škrtil a nakonec připravil o šperky. „Ty k…, já tě musím zabít,“ křičel podle spisu Tanuška na svou oběť.

Ženě prý nadával i ve chvíli, kdy jí násilím strhával zlatý řetízek a náušnice. „Ty k…, ty už to potřebovat nebudeš.“

Senát důchodci udělil dva roky podmíněně, zároveň mu nařídil zaplatit škodu 6900 korun za zničené brýle. „Šli jsme na samou spodní hranici trestní sazby, ovšem s odkladem na delší zkušební dobu tří let,“ řekl předseda senátu s tím, že zohlednili věk obžalovaného. To důchodce očividně rozladilo. Od počátku procesu totiž tvrdil, že poškozená o incidentu lže. „Soud rozhodl nespravedlivě, Košařová si vše vymyslela,“ rozkřičel se v soudní síni Tanuška. V minulosti měl v rejtříku trestů šest záznamů, ty však byly zahlazeny a soud k nim nepřihlížel.

Žalobce: Útok tlumil rolák

"Provedli jsme rozsáhlé dokazování, máme zato, že vina byla prokázána," prohlásil soudce. Podle něj se v průběhu hlavního líčení střídaly výpovědi, které Tanuškovi přitížily, nebo naopak svědčily v jeho prospěch. "Vypadalo to jako na houpačce," řekl při zdůvodnění rozsudku. Pro důchodce sice vyzněl znalecký posudek, podle něhož bylo zranění ženy pouze povrchové a vůbec neodpovídalo popsanému útoku. - více zde: Soudní znalec: Žena incident u železniční trati zveličila

Soud se však nakonec přiklonil k verzi obžaloby, že útok nepochybně tlumilo oblečení, které měla Košařová na sobě. "Měla mít rolák," řekl státní zástupce. Při incidentu byl zraněn rovněž Tanuška.

Napadl i manželku

Soudce upozornil, že pokud důchodce tvrdí, že byl sám napaden, mohl vše ohlásit na policii. "To neučinil," uvedl a dodal, že policisty naopak ihned kontaktovala Marie Košařová. Žena navíc neměla žádný důvod se u trati s Tanuškou setkat. "Ona přijela na chalupu. Byl to obžalovaný, který si ji tam vyhledal," řekl soudce. Proti Tanuškovi vypovídala i jeho manželka, která uvedla, že muž bývá agresivní. "Řekla, že v místě, kde byla napadena paní Košařová, byla svým manželem napadena i ona sama. Způsobil jí podobná zranění a pohmožděniny," uvedl předseda senátu.

"Celá obžaloba je postavena na výpovědi poškozené. Není pravdivá a byla vedena s cílem obvinit pana Tanušku a dostat ho před soud. Není žádný důkaz o tom, že by se zmocnil nějakých věcí. Paní Košařová není bezproblémovou osobou," uvedl Tanuškův advokát Jaroslav Vašek. Důchodce na ženu podal trestní oznámení pro křivé obvinění a pomluvu.

Proti Košařové svědčil její bývalý manžel, který naznačil, že žena může být psychicky nemocná. Žalobce proto navrhl její zkoumání, později však žádost stáhl a na posudku netrval ani soud. Výpověď exmanžela byla podle senátu účelová, z dokumentů navíc vyplývá, že důvodem rozvodu byla manželova agresivita.

Okresní soud před časem v souvislosti s jinou loupeží potrestal důchodce Viliama Minárika, jemuž je dokonce 78 let. Ten však dostal podmínku za to, že si přepadení zcela vymyslel. - více ZDE