V kutlochu našli kompletní pervitinovou varnu a prázdné krabičky od léků potřebné k výrobě této látky. V opuštěném objektu určeném k demolici žilo několik lidí včetně osmnáctileté dívky v šestém měsíci těhotenství. Nastávající maminka zřejmě běžně užívala pervitin i marihuanu. Za celého půl roku ani jednou nenavštívila lékaře. Jak sama uvedla, důvodem prý byla ztráta dokladů a nechuť cokoliv zařizovat. Dívka figurovala v seznamu pohřešovaných osob. Vzápětí si ji převzala přivolaná matka. „Prostředí, v jakém dcera žila, jí vyrazilo dech,“ řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Kriminalisté celou akci s krycím názvem Ruina pečlivě připravovali. Když vtrhli do budovy, našli zde nejen narkomany, ale také připravenou varnu. „Zajistili laboratorní i varné sklo, chemikálie určené k výrobě pervitinu a prázdné blistry léků Modafen a Nurofen,“ dodala Holčáková.

Hlavním organizátorem byl osmatřicetiletý muž z Ostravy, kterého již policisté obvinili z trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Právě on drogu vyráběl a předával svým známým, a to nejméně ve čtyřiceti případech. Vzhledem k tomu, že jde o jeho první delikt, je stíhán na svobodě. Pokud jej soud uzná vinným, hrozí mu až pět let vězení.

Na Ostravsku je každým rokem odhaleno třicet až čtyřicet pervitinových varen. Kriminalisté je nacházejí v domech, garážích i jiných objektech. Některé z nich se podařilo zajistit při nočních silničních kontrolách, kdy řidiči převážející laboratoře na sebe upozornili nerozsvícenými světly nebo podezřelou jízdou. Mobilní varny jsou mezi narkomany stále oblíbenější. Slouží k výrobě drogy v lesích a na odlehlých místech. Někteří s nimi dokonce vyrážejí do příhraničních oblastí Polska a Slovenska, kde jim hrozí menší riziko odhalení. Po uvaření pervitinu se pak vracejí zpět do Ostravy.