Ve dnech 25. až 27. února uskutečnili pracovníci Inspektorátu cizinecké policie Mosty u Jablunkova bezpečnostní akci. Policisté se zaměřili nejen na zjišťování nelegální migrace, kontrolu dodržování pobytového režimu cizinců na území ČR a na pátrání po hledaných osobách a věcech, ale také na dodržování zákona o provozu na pozemních komunikacích. V katastrech obcí Zelinkovice a Mosty u Jablunkova policisté zkontrolovali 304 vozidel a 807 osob, z toho 159 cizinců. Zjistili 26 přestupků podle ustanovení zákona o pobytu cizinců, kdy kontrolovaní cizinci neprokázali schopnost uhradit náklady zdravotní péče. Další tři pokuty uložili za přestupky proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích. Na blokových pokutách policisté vybrali celkem 8 800 korun.

Během akce, hned první den trvání, v rukou policistů uvízl cizinec, kterého hledaly bulharské justiční orgány. Na dvaačtyřicetiletého muže, který ve své domovině mařil uložený trest zákaz řízení motorových vozidel, vydalo v roce 2002 státní zastupitelství ve Varně v Bulharsku evropský zatýkací rozkaz. Policisté cizince zadrželi a umístili do policejní cely. Spisový materiál předali státnímu zástupci, který ke Krajskému soudu v Ostravě podal návrh na vzetí cizince do předběžné vazby. Soudce rozhodl, že do doby předání bulharské justici, bude cizinec umístěn ve vazební věznici v Ostravě.

V sobotu 27. února skončil v policejní cele další cizinec, kontrolovaný v souvislosti s bezpečnostní akcí. Při kontrole dokladů polského občana, jedoucího v osobním autě jako spolujezdec, policisté zjistili, že je veden v evidenci nežádoucích osob, a to až do května 2014. Na služebně inspektorátu dále zjistili, že v dubnu 2006 sedmatři­cetiletému muži uložil Okresní soud v Karviné pro spáchání trestného činu podvodu trest odnětí svobody v trvání jednoho roku nepodmíněně a trest vyhoštění na pět let. Soudní vyhoštění na další dva roky cizinec obdržel trestním příkazem Okresního soudu ve Vsetíně za spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí v květnu 2007. „Pro podezření ze spáchání stejného trestného činu policisté cizince zadrželi a zahájili s ním zkrácení přípravné řízení. Spisový materiál předali na Okresní státní zastupitelství ve Frýdku-Místku a muže umístili do policejní cely v Ostravě. O jeho dalším osudu rozhodne v nejbližších dnech soud,“ řekla Daniela Vlčková z Oblastního ředitelství cizinecké policie Ostrava.