Dramatický průběh mělo u Vrchního soudu v Olomouci odvolací řízení v případu sedmašedesátiletého Jana Ćwika z Vendryně na Frýdecko-Místecku. Nejenže mu olomoucký soud potvrdil původní dvanáctiapůlletý trest za vraždu, ale navíc jej kvůli výtržnostem nechal dvakrát vyvést justiční stráží.

Důchodce byl v únoru letošního roku Krajským soudem v Ostravě odsouzen ke dvanácti a půl roku žaláře za brutální vraždu svého jedenapadesáti­letého známého. Ćwik se proti verdiktu odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci. Veřejné projednávání, které se konalo v těchto dnech, rušil hlasitými výkřiky a projevy nesouhlasu. Když se neuklidnil ani po opakovaných napomenutích, nechal jej předseda senátu vyvést justiční stráží. „Veřejné zasedání tak pokračovalo v jeho nepřítomnosti,“ řekl mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalosy.

Neuspěl

Další dramatické okamžiky nastaly krátce po vynesení rozsudku, který znamenal definitivní tečku za Ćwikovými nadějemi. Senát totiž jeho odvolání v celém rozsahu zamítl a potvrdil původní trest, tedy dvanáct a půl roku ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Ve chvíli, kdy předseda senátu zdůvodňoval rozsudek, začal Ćwik hlasitě protestovat. Následovaly další výzvy k uklidnění. Poté však soudci došla trpělivost a Ćwika nechal opět vyvést justiční stráží.

Proti dvanáctiapůlletému verdiktu již není odvolání. „Odvolání obžalovaného jsme zamítli jako zcela nedůvodné,“ řekl Angyalossy, podle kterého ostravský krajský soud zcela správně vyhodnotil všechny důkazy a vynesl i odpovídající trest. „Trest je přiměřený,“ konstatoval Angyalossy.

Zločin

Ke zločinu došlo v červenci loňského roku ve Vendryni. Ćwik brutálním způsobem připravil o život jedenapadesáti­letého muže, který za ním občas docházel. Umlátil jej násadou od krumpáče, páčidlem a sekerou. Ćwik ho podle jedné z verzí zabil kvůli tomu, že mu dotyčný ujedl houbovou polévku.

Návštěvník měl v té době v krvi přes čtyři promile alkoholu. Obžalovaný ho později poblíž svého domu napadl dřevěnou násadou od krumpáče, sekerou a páčidlem. V běsnění pokračoval i poté, co oběť upadla.

Pomsta

Sám Ćwik motiv svého činu nedokázal zcela objasnit. Prý ho štvalo, že mu návštěvník kradl různé věci, a navíc se choval velmi nevhodně. „Chrchlal mi na podlahu. To nebyl člověk, ale Satanovo dítě. Nikdy jsem nezabil ani kuře, ale toho sviňáka jsem došrotoval. Za každou věc, kterou mi ukradl, jsem se rozhodl mu zlomit jednu kost. Řval jako tur. Tak jsem mu páčidlem vrazil přímo do zubů, aby mi nenadával,“ uvedl již dříve Ćwik, který o sobě prohlásil, že je boží vyslanec. „Je psáno, že Ježíš přijde se svými anděly a já jsem jedním z těch andělů. Měl jsem právo zabít,“ snažil se ospravedlnit svůj čin.

Jsem posel

Při ostravském hlavním líčení šokovanému soudnímu senátu oznámil, že by byl velmi rád, kdyby se nejpozději v květnu letošního roku dostal na svobodu. „Mám své poslání, které musím splnit,“ dodal Cwik, který podle svých slov viděl boží zjevení ohledně konce světa. Do roku 2012 prý musí navštívit všechny domácnosti v kraji a rozdat blíže nespecifikované letáčky týkající se božího vzkazu. „Abych to všechno stihl, musím být v květnu na svobodě,“ řekl s vážnou tváří.

Podle znalců má Ćwik sklony k teatrálnímu vystupování, je egocentrik a vyznává různé konspirativní teorie. Přestože na první pohled budí dojem pomateného člověka, podle expertů netrpí duševní poruchou a je zcela zodpovědný za své činy. Ve vězení by mohl strávit až patnáct let.

Rozsudek by mohl být vynesen dnes.