Za požár, který si vyžádal škodu za čtvrt milionu korun, může s největší pravděpodobností zazděný nosný trám v komínovém tělese. Požár rodinného domku ve Vratimově jako vůbec první zjistil soused, jenž je majitelem pily. Okamžitě událost oznámil na Centrum tísňového volání v Ostravě. „Na místo ihned vyjely tři ostravské jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanic v Hrabůvce, Zábřehu a Fifejdách. Vypomáhali jim ještě dobrovolní hasiči z Vratimova a Vratimova-Horní Datyně,“ vyjmenoval všechny tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.
Z oken šlehaly plameny
Po příjezdu hasičů k dvoupodlažnímu podsklepenému domku z roku 1942, jenž si nedávno majitelé částečně zrekonstruovali, již šlehaly z oken plameny. Záchranářům se podařilo dostat požár pod kontrolu zhruba po dvaceti minutách. Plameny poškodily dřevěnou střešní konstrukci, nejvíce v okolí komínu. Poničily i strop v přízemí. Vyšetřovatelé se od majitelů domku dověděli, že si přitápěli v krbových kamnech v přízemí. V dohašování požáru a rozebírání konstrukcí dobrovolní hasiči pokračovali až do čtvrtečního odpoledne.
Pomoc psycholožky
„Na spoušť se přijel podívat i statik a místostarosta Vratimova, který nabídl majitelům zničeného domu náhradní ubytování. Psycholožka hasičů poskytla poškozeným psychologickou pomoc. Při požáru nebyl nikdo zraněn,“ dodal mluvčí hasičů Petr Kůdela s tím, že profesionální hasiči již museli od října na různých místech Moravskoslezského kraje vyjíždět k téměř dvaceti požárům sazí v komíně rodinných domků. „Přitom právě zazděné nosné trámy v komínech jsou častým řešením starých domů. Již v minulosti byly příčinou až milionových škod. Proto doporučujeme majitelům starších staveb, případně i kupcům takových objektů, aby si zkontrolovali, zda právě v jejich komíně nevězí dřevěný trám či jiná nepatřičná dřevěná a hořlavá část,“ doporučoval Petr Kůdela.