„K této záležitosti jsem už všechno řekl a nemám co dodat,“ řekl včera ředitel léčebny Ivan Drábek. Připomíná, že psychiatři nemohou pacienta sami natrvalo umístit do léčebny.

O případu jsme informovali zde:Duševně nemocná žena zabila dvouletou holčičku

„Tím by se dopustili omezování jejich svobody a na krku by za to měli ochránce lidských práv, ombudsmana a konec konců i zdravotní pojišťovnu. Požadavek zní co nejrychleji vyléčit a propustit,“ vysvětluje Ivan Drábek.

Má bohužel pravdu, protože stížnosti různých tuzemských i zahraničních ochránců lidských práv na svévolné držení pacientů v psychiatrických léčebnách nejsou ojedinělé. Zpravidla na ně slyší i ombudsman. Možné oběti psychicky nemocných lidí už takový zájem nevyvolávají.

Ústavní léčbu i její ukončení může nařídit pouze soud na základě lékařských posudků.

„O případu toho moc nevím, ale s přihlédnutím k povaze činu bude o dotyčné rozhodovat krajský soud. Její skutek má s největší pravděpodobností charakter vraždy i pokud bude shledaná nepříčetnou,“ říká opavský soudce Petr Polák, který se podobnými případy v kompetenci okresního soudu zabývá.

V těchto dnech řeší případ dlouhodobě izolovaného sexuálního devianta, který podstoupil kastraci, a pokud to lékařské posudky umožní, bude propuštěný z ústavního do ambulantního léčení.

Pokud bude pachatelka z Frýdku Místku uznaná za nepříčetnou, může být rozhodnutím soudu umístěná do ochranného léčení v psychiatrické léčebně nebo do detenčního ústavu.