Po pěti měsících policisté v úterý oznámili, že případ vyřešili. Zadrželi jedenatřicetiletou matku dítěte, která dceru po usmrcení zabalila do oblečení a hodila do kontejneru. Soud ji poslal do vazby. Hrozí jí až dvacet let vězení, v úvahu přichází i výjimečný trest.

TĚHOTENSTVÍ TAJILA

O jejím těhotenství nikdo nevěděl, tajila ho před přáteli, rodinou i otcem děvčátka. Nechodila k lékaři, nepřipravovala se ani na porod. Krátce po něm dívku zabila.

„Na případu pracoval tým několika desítek kriminalistů a policistů. Pomocí genetických stop se nám podařilo zjistit, že matka dítěte musela být uživatelkou omamných a psychotropních látek,“ uvedl moravskoslezský kriminalista Martin Lichý s tím, že policisté následně vytipovali na 350 drogově závislých žen, později okruh zúžili na 250. Policisté jim začali odebírat vzorky DNA. Vražedkyně byla v první stovce.

Kriminalisté také prověřovali, zda s vraždou novorozeněte nemůže mít něco společného i někdo další. „Dosavadní vyšetřování nic takového nepotvrdilo,“ dodal Lichý.

HRŮZNÝ NÁLEZ

Vše zatím nasvědčuje tomu, že dosud netrestaná žena bez zaměstnání měla strach z toho, že by dítě materiálně nezajistila.

„Nejednalo se o prvorodičku,“ řekl Lichý, který však odmítl uvést, kolik dětí má a jestli se o ně stará.

Zda se k hrůznému činu přiznala, není jasné. Policie pouze sdělila, že částečně spolupracuje.

Muž bez domova, který dítě našel, nejprve kontaktoval jednu z místních obyvatelek.

„Byla jsem zrovna venku se psem a přišel za mnou bezdomovec, jestli nemám telefon. Prý našel v popelnici dítě. Já jsem tomu zpočátku moc nevěřila. A protože jsem u sebe telefon neměla, poslala jsem ho za taxikáři, kteří stávají tady nedaleko. Věděla jsem, že telefony mají. Pak mi to nedalo. Šla jsem ještě za vnučkou do vedlejšího domu, ať policii přivolá ona. V té chvíli už ale policie byla na místě a začala vše šetřit,“ řekla již dříve Deníku jedna z obyvatelek čtvrti.

Od roku 2011 moravskoslezská policie objasnila všechny vraždy novorozenců. Celkem šlo o pět případů.