Policisté byli dlouho přesvědčeni o tom, že šestačtyřicetiletý Josef Kosík loni 27. listopadu ve Frýdku-Místku zavraždil sekerou Jaroslavu Kaňokovou. K činu došlo v plechové boudě, kterou v ulici Bahno-Příkopy obývalo několik bezdomovců. Kriminalisté došli k závěru, že silně opilý Kosík se s Kaňokovou pohádal a poté ji udeřil sekerou do hlavy. Žena na následky poranění hlavy a mozku na místě zemřela. Znalci však zjistili, že Kosík byl v době útoku nepříčetný. Kauza se tak překvapivě ocitla před frýdecko-místeckým soudem. Muži původně hrozilo 10 až 15 let vězení. Poté, co byl případ překvalifikován, to bylo tři až osm let. Přestože žádný přímý svědek hrůzného činu neexistuje, senát o vině obžalovaného nepochyboval. „Nikdo ho se sekyrou v ruce neviděl. Někoho ale probudil a řekl, že zabil spolubydlící. Uvedl, že moc mluvila, tak ji praštil. Měl ruce od krve a umýval si je. Sám se také přihlásil policii,“ řekl předseda senátu Vítězslav Božoň.

Proti muži svědčily také další důkazy. Státní zástupce navrhoval pro Kosíka nejméně 5,5 roku vězení. „Šlo o jednání, které by jinak bylo vraždou. Zohlednili jsme způsob, jakým byl trestný čin spáchán, ale i následek. Ten je neoddiskutovatelný,“ vysvětlil soudce. Kosíkovi nařídil i psychiatrickou protialkoholní léčbu. Mladé dívce, která pohřeb své příbuzné zaplatila, má obžalovaný zaplatit zhruba 4200 korun. Kosík měl v době činu 3,44 až 4,83 promile alkoholu v krvi. „Nevím, co k tomu říct. Na danou věc si vůbec nepamatuji,“ řekl. „V devět hodin ráno jsme odešli na šrot. Přišli jsme ve tři odpoledne. Pak už všechno vím jen z vyšetřovacího spisu. Pamatuji si jen to, že jsem měl ruku od krve a že mě zatkli policisté,“ dodal Josef Kosík. Když se jej soudce zeptal na konflikty s poškozenou, řekl: „Byla s ní potíž. Když měla vypito, hádala se o blbosti. Hádali se s ní všichni.“ Žádnou odpovědnost za to, co se odehrálo, Kosík podle svých slov necítí. Podle lékařky, která provedla pitvu oběti, byl útok jednorázový, ale velmi razantní. „Lze jej označit za likvidační,“ řekla lékařka senátu. Podle ní měla poškozená na temeni hlavy jedenácticentimetrovou sečnou ránu. „Nelze zjistit, zda žena při útoku ležela, seděla nebo stála. Měla však čerstvé zranění – vykloubený loket. To může naznačovat sebeobranu, ta však byla velmi chabá,“ poznamenala znalkyně.

Rozsudek není pravomocný, Kosík i státní zástupce zvažují odvolání. Advokát obžalovaného Eduard Rojíček žádal, aby soud muže zprostil viny. Před začátkem procesu ke svému klientovi poznamenal: „Měl zdravotní problémy, ztratil práci, přestal platit byt a skončil jako bezdomovec. Předtím patnáct nebo sedmnáct let pracoval na šachtě,“ řekl Rojíček.

Soudce Vítězslav Božoň o případu Josefa Kosíka:

„Opilství je zvláštní trestný čin, kdy se postihuje pachatel, který je nepříčetný. Ta nepříčetnost je ale způsobena alkoholem nebo drogami. Pokud by byl nemocný, nebyl by trestně odpovědný. Stejně tak, pokud by řekl, že nevěděl, co s ním alkohol udělá. On ale neřekl, že nevěděl. Řekl, že si nepamatuje. Je tedy trestně odpovědný v plném rozsahu za jednání, které by jinak bylo vraždou. Já osobně jsem se s podobným případem dosud nesetkal. Není to zcela běžná záležitost, ale zároveň nejde o věc, která by se u okresního soudu objevila jen jednou za dvacet let.“

Nejvyšší tresty uložené frýdecko-místeckým soudem v posledních dvou letech

Jaromír Pasečný – 11 let – rozsudek z 11. října 2006

Osmadvacetiletý janovický recidivista spáchal v listopadu a prosinci 2005 tři loupeže, dvě z nich s plynovou pistolí. Oloupil i servírku janovického hostince, ženu fackoval, tahal za vlasy, škrtil a nakonec svázal drátem. Podle obžaloby chtěl ženu také znásilnit, to se ale u soudu neprokázalo. Soudy již Pasečnému za loupeže s přestávkami vyměřily šestnáct let vězení. Na lavici obžalovaných s ním loni seděl také Michal Bališ – v cele si odpyká 8,5 roku.

Lukáš Baďura – 10 let – rozsudek z 28. března 2007

Šestadvacetiletý mladík z Frýdlantu nad Ostravicí čelil obžalobě z osmi trestných činů. Státní zástupkyně mu prokázala například pokus znásilnění z loňského července v Paskově, kdy se maskoval síťkou přes obličej. Napadené ženě dal do úst hadr, který zajistil drátem. Ženu osahával na prsou a přirození. Vyrušil ho náhodně projíždějící traktorista, poškozená však utrpěla psychickou újmu. Baďura byl při útocích byl pod vlivem drog, které bral s přestávkami třináct let.

Miloš Malyjurek – 9 let – rozsudek z 9. října 2006

Devětačtyřicetiletý muž z Třince-Dolní Líštné si během dvou měsíců vyslechl dva rozsudky. Za to, že v únoru 2006 v opilecké hádce pobodal svého známého nožem na steaky, mu senát loni 14. srpna vyměřil osm let vězení. Později mu stejný soud uložil souhrnný trest 9 let, protože v třinecké hospodě pořezal v obličeji jiného kamaráda. Zaútočil na něj střepy sklenice, z níž předtím popíjel. Malyjurek byl v polovině devadesátých let odsouzen za pokus o vraždu. Odseděl si 8,5 roku, nedodržel však podmínky podmínečného propuštění. V cele tak stráví 18 měsíců navíc.

Petr Pavlík – 9 let – rozsudek z 15. února 2007

Devítiletý trest vězení vyměřil v únoru soud Petru Pavlíkovi (34 let). Senát poslal muže do věznice se zvýšenou ostrahou za výrobu a distribuci pervitinu. Zbylí dva obžalovaní, Petr Plucnar (26) z Dobré a Michal Roubal (19) z Vyšních Lhot, vyvázli s dvouletými podmínkami. Trojice mužů podle rozsudku loni ve Frýdku–Místku a v garáži rodinného domu v Dobré vyrobila více než sto gramů metamfetaminu. Část pervitinu dál distribuovali. Pavlíkovi přitížilo, že byl za drogy potrestán v listopadu 2000, kdy mu frýdecko-místecký soud vyměřil tři roky nepodmíněně.

Michal Malík – 8 let - rozsudek z 5. ledna 2007

Okresní soud počátkem roku potrestal 30letého recidivistu Michala Malíka. Mimo jiné má na svědomí čtyři loupeže, tři z nich spáchal během deseti dnů v srpnu 2006. K útokům si vybíral podnapilé muže, kterým většinou zlomil nos. Poškozeným bral peníze, hodinky, mobilní telefony, ale také klíče nebo tenisky. Při jedné z loupeží použil nůž. Malík podle obžaloby také okradl dvacetiletou ženu ve vysokém stupni těhotenství.

Roman Ondrouch – 8 let – rozsudek z 12. září 2006

Okresní soud Romana Ondroucha označil za rafinovaného zlodějíčka a muže poslal do věznice s nejpřísnějším režimem. Státní zástupce mu prokázal krádeže v nemocnicích v několika krajích České republiky.

Rostislav Vojtěch Kaňok – 7 let – rozsudek z 23. března 2006

Třicetiletý muž na cyklostezce ve Starém Městě pobodal nožem mladíka, kterého chtěl přinutit k orálnímu sexu. Kaňok byl již dříve odsouzen za loupeže, znásilnění a pohlavní zneužívání.