„Tehdy jsem si dal na síť inzerát s tím, že sháním cihly kvůli rekonstrukci. Ozvali se mi dva lidé s nabídkami. Jedna z nich se mi původně zdála výhodnější, a proto jsem na ni kývnul. To jsem ovšem vůbec nemohl tušit, jak všechno nakonec špatně dopadne,“ vzpomínal V. B. z Palkovic. V den, kdy k dovezení cihel mělo dojít, totiž zrovna nebyl doma, takže přes mobil požádal svého pětapadesátiletého otce, aby celý prodej za něj vyřídil.

„Jeden se mu představil jako Zeman. I když jsme s ním byli předem domluveni, že za cihly zaplatíme až poté, co je přivezou na parcelu, najednou bylo všechno jinak. Přijeli bez materiálu jen s osobním vozem a otci začali tvrdit, že všechno dovezou až zaplatí,“ postěžoval si poškozený V. B. S podezřelou podmínkou muž nesouhlasil a chtěl dojet pro cihly osobně. Proto nasedl i s obálkou s penězi do jejich vozidla, což se mu nevyplatilo. V autě s tmavými skly totiž seděli další dva muži, kteří ho odvezli k vlakovému nádraží do Frýdku-Místku. „Zde zastavili a pohrozili mi, že pokud jim dobrovolně nedám peníze, polámou mi kosti. Protože jsem měl strach o svůj život, raději jsem jim patnáct tisíc korun od syna dal,“ uvedl na chodbě frýdeckého soudu otec poškozeného.

Policisté po vyděračích ihned začali pátrat. Výrazně jim pomohl i samotný poškozený, který společně se svým kamarádem vymyslel důmyslnou lest. „Dali jsme si obdobný inzerát a doufali, že se znovu ozvou. To se taky stalo. Poznal jsem ho podle hlasu a oznámil to policii, pro kterou už nebylo obtížné je chytit,“ prozradil V. B., jenž se do dnešního dne odcizených peněz nedočkal. „Ani se tomu nedivím, údajně dva z nich jsou dlouhodobě nezaměstnaní, takže si tímto způsobem přivydělávali,“ kroutil hlavou V. B. Zadržení pachatelé si už 24. dubna vyslechli obvinění z trestného činu vydírání, za který jim hrozí až osm let vězení. Jeden z nich je dokonce nebezpečný recidivista. Z toho důvodu může dostat i více než deset let. „Pro kriminalisty nebylo překvapením, že žádný z obviněných mužů se Zeman ve skutečnosti nejmenoval,“ podotkl tehdy frýdecko-místecký policejní mluvčí Ivan Žurovec.

Jelikož se jeden z obžalovaných kvůli nemoci nedostavil, soudce nakonec líčení odročil na počátek září.