Případ s hodně smutným koncem se odehrál loni 4. května. Když tohoto osudného dne matka po osmnácté hodině vstoupila do koupelny, zažila nepředstavitelný šok. „Svého dvanáctiletého syna totiž našla nehybně ležet ve vaně pod vodou. Ihned ho vytáhla a začala z resuscitací. Přivolaná lékařka pokračovala v oživování, ale nakonec konstatovala, že je bohužel mrtvý,“ připomenul okolnosti tragédie tiskový mluvčí Policie ČR ve Frýdku-Místku Ivan Žurovec.

Na místo neštěstí se ihned dostavili specialisté frýdecko-místecké služby kriminální policie a vyšetřování. V úvahu přicházelo několik verzí příčin úmrtí, jednou z nich i vada na plynové karmě, která byla v koupelně nainstalována. Policií nařízená soudní pitva jako příčinu chlapcovy smrti jednoznačně potvrdila intoxikaci oxidem uhelnatým. Bylo tedy zřejmé, že se hoch otrávil zplodinami z plynového kotle. V jeho krvi bylo zjištěno 41 procent karbonylhemoglo¬binu. K případu bylo přibráno několik znalců z oborů stavebnictví, odvětví plynárenství, instalace plynového vedení, domovní komíny a komínové systémy. Znalci zjistili závažné nedostatky nejen v již samotném projektu přestavby bytu v roce 2003, ale i v instalaci karmy. V rozporu s předpisy projektant dovolil napojení kotle do příliš malé místnosti. „V koupelně měl být navíc otvor pro přívod vzduchu z venku. Projektant se však spokojil s tím, že takovýto otvor byl proveden do vedlejší místnosti – kuchyně. To se ukázalo být fatální chybou, protože současně s tímto přívodem vzduchu do koupelny nechal v kuchyni nainstalovat i digestoř. Ta v chodu vytváří podtlak, který vytáhl zplodiny z komína do prostoru koupelny,“ vylíčil policejní mluvčí Žurovec.

Z trestného činu ublížení na zdraví vyšetřovatel obvinil pětačtyřicetiletého zpracovatele projektu přestavby bytu, ve kterém se tragická událost stala. Z téhož trestného činu je obviněn i čtyřiapadesá¬tiletý stavbyvedoucí, jenž po rekonstrukci provedl revizi plynové instalace, přičemž přehlédl její zásadní nedostatky. Dalším obviněným je osmapadesátiletý revizní technik, který kotel do koupelny instaloval v rozporu s jeho návodem a uvedl ho do provozu. Navíc i ten měl ze své funkce přijít na závažné nedostatky v projektu přestavby. „Muži jsou podezřelí, že hrubým způsobem porušili důležitou povinnost vyplývající z jejich zaměstnání, čímž se dopustili trestného činu ublížení na zdraví. Za to jim hrozí až pět let vězení a zákaz činnosti,“ uzavřel policejní mluvčí Ivan Žurovec.