Molin, Škuta, Heczko a Kafonek dostali úhrnný trest 25 měsíců s podmíněným odkladem na stejně dlouhou dobu, kromě Jaromíra Kafonka musí zároveň zaplatit peněžitý trest 25 tisíc korun. V opačném případě by si museli odsedět měsíc ve vězení. Mužům hrozil až osmiletý trest.

Pětadvacet tisíc korun má zaplatit i Vratislav Voznica, k tomu mu senát udělil roční podmínku se zkušební dobou na dva roky. Jaroslav Heczko se vyhlášení rozsudku nezúčastnil, ostatní obžalovaní si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Stejný postup zvolil rovněž státní zástupce, který pro většinu stíhaných navrhoval až tříleté tresty.

Frýdecko-místecký okresní soud uzavřel kauzu údajně zmanipulované veřejné zakázky v Hnojníku. Odsouzeno bylo pět mužů, mimo jiné hnojnický starosta Miroslav Molin (na snímku), jemuž soud udělil podmíněný trest 25 měsíců.

Muži podle senátu porušili zákon mezi květnem a srpnem 2012, kdy rozhodovali o tom, kdo statisícovou zakázku získá. Jeden z uchazečů se po dohodě přihlásil do soutěže jen formálně s nabídkou, kterou za něj vypracoval Voznica. Jeho nabídka skončila jako druhá v pořadí, hodnotící komise však poté „bez zjevného důvodu" přerušila jednání a živnostníka vyzvala, aby některé položky upravil. Když to udělal, dostal se nově na první místo a starosta Miroslav Molin s ním uzavřel smlouvu. Hnojničtí zastupitelé se o tom dozvěděli až o tři týdny později, kdy smlouvu schválili.

„To vaše hodnocení nebylo férové – a vy to moc dobře víte. On se stal velký průšvih," řekl obžalovaným předseda senátu Vítězslav Božoň při hodinovém zdůvodnění rozsudku. Opakovaně zdůrazňoval, že je nutné dodržovat zákon. Když hnojničtí politici v soudní síní dávali najevo svůj nesouhlas s rozhodnutím, pravil: „Pokud se někteří z vás tady tváří jako fotbalista po faulu s nataženýma rukama, že se nic nestalo, tak v senátu to tak nevidíme." Zároveň však konstatoval, že senát stíhané muže nepovažuje za žádné kriminálníky. „Nevidíme ve vás zločince, vidíme ve vás nešťastníky, kteří nezvládli danou situaci," uvedl soudce.