Krajský soud v Ostravě se dnes začal zabývat případem čtyřicetiletého Muharrema Fejzullahu z Kosova. Je obžalován z toho, že v létě roku 2001 v ostravském baru Venuše zastřelil jednoho Ukrajince a dalšího vážně zranil. Spoušť pistole zmáčkl poté, co společnice Ukrajinců odmítly jeho výzvy k tanci.

Fejzullahu krátce po činu utekl. Vzápětí byl na něj vydán mezinárodní zatykač. V březnu 2003 jej ostravský soud v nepřítomnosti jako uprchlého poslal na čtrnáct let za mříže.

Uprchlík

Následující roky se ukrýval na neznámém místě v balkánských zemích, se kterými nemá Česká republika dohodu o vydávání osob. Osudnou se mu stala cesta do Švédska, kde jej místní policie vloni na podzim zadržela. V té době zde Fejzullahu pracoval v místní pekárně. Vzhledem k tomu, že mezi Českou republikou a Švédskem existuje dohoda o předáníosob, mohl být vloni v prosinci eskortován do Ostravy. Teprve zde se dozvěděl podrobnosti o rozsudku z roku 2003.

Nový proces

Fejzullahu poté využil práva a požádal o nový soudní proces, což mu umožňuje současný zákon. Podle něj lidé, kteří byli odsouzeni v nepřítomnosti, mohou navrhnout, aby se o jejich vině či nevině rozhodlo v novém hlavním líčení, kterého se již osobně zúčastní. Není přitom rozhodující, zda se naší policii či justici vydali dobrovolně, nebo byli zatčeni.

Drama

Fejzullahu žil několik let v Ostravě, kde se oženil a získal české občanství. Mezi jeho oblíbená místa patřil i bar Venuše. Právě zde se 21. července 2001 kolem půl páté ráno odehrálo vražedné drama. Fejzullahu obtěžoval dívky, které se na diskotéce bavily s Ukrajinci. Horkokrevný jižan nelibě nesl, že odmítly jeho výzvy k tanci. Následovaly hádka a potyčka s Ukrajinci. Ponížený Fejzullahu vzápětí vyběhl před Venuši. Z auta vzal legálně drženou samonabíjecí pistolí ČZ 75, ráže 9 mm Luger, vrátil se do baru a zahájil zběsilou palbu.

Sedmadvacetiletého muže z Ukrajiny jedna z kulek zasáhla do hrudníku. Oběť při převozu do nemocnice zraněním podlehla. Dalšího Ukrajince (25 let) trefil do břicha, bederní krajiny, předloktí a levé paže. Poslední ránu do něj vypálil ve chvíli, kdy Ukrajinec ležel bezvládně na zemi. Muž vražedný útok přežil. Při střelbě byla zraněna také jedenadvacetiletá Češka, kterou do lýtka zasáhla odražená kulka. Žádný z dalších více než třiceti návštěvníků diskotéky nebyl naštěstí zraněn.

Nevzpomínám si

„Lituji toho, co se stalo,“ prohlásil v úterý před soudem dosud netrestaný Fejzullahu. Podle něj celou potyčku vyprovokovali Ukrajinci, kteří jej napadli na tanečním parketu. „Hádali jsme se. Ani nevím, proč se do mě pustili. Pak jsem zničehonic dostal ránu do hlavy. Po tom úderu jsem ztratil paměť, pak už si téměř na nic nepamatuji,“ prohlásil Fejzullahu, který podle svých slov vůbec neví, že střílel. Údajně si vzpomíná jen na okamžik, kdy po tragédii nasedl do vozidla svého známého, kterého zavolal telefonem. Poté údajně odjeli do Kosova.

Hlavní líčení je plánováno do pátku. Zda bude vynesen rozsudek, není zatím jasné.