Poprvé vzlétl vrtulník kolem nedělního poledne. Společně s hlučínskými zdravotníky zasahovali záchranáři u zraněného jedenatřicetiletého motocyklisty, který si přivodil těžká zranění na motokrosové dráze v Markvartovicích na Hlučínsku.

Po ošetření byl vrtulníkem transportován do ostravské fakultní nemocnice (FNO). „Pacient leží na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, jeho rodina si ale nepřeje zveřejňovat jakékoli informace o jeho zdravotním stavu,“ řekl včera mluvčí FNO Tomáš Oborný. Další vzlet vrtulníku se uskutečnil před půl druhou odpoledne, a to do Horních Domaslavic na Frýdecko-Místecku. „Na vozovce ležel cyklista, který při pádu z kola utrpěl vážné poranění hlavy a nalézal se v přímém ohrožení života,“ popsal mluvčí Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje (ÚSZS MSK) Lukáš Humpl s tím, že lékař a zdravotníci museli sedmapadesátiletému pacientovi zajistit životní funkce a napojit ho na umělou plicní ventilaci a monitor sledující srdeční činnost. I tento muž byl dopraven na urgentní příjem ostravské fakultní nemocnice. „Pacient leží na neurologické klinice, je v umělém spánku a jeho zdravotní stav je velmi vážný,“ sdělil včera Oborný.

Potřetí zasahoval vrtulník po půl sedmé večer, a to v obci Ostravice, kde se zdravotníci snažili pomoci muži se střelným poraněním hlavy. Pacient byl v kritickém stavu přepraven na urgentní příjem Městské nemocnice Ostrava (MNO). „Jeho poranění bylo natolik závažné, že se ho nepodařilo ani přes veškeré úsilí lékařů zachránit,“ řekla včera mluvčí MNO Marie Dlabalová. Počtvrté odstartoval vrtulník ve čtvrt na osm večer ke dvaačtyřicetiletému muži, který se topil v Žermanické přehradě. Členové Vodní záchranné služby Těrlicko našli muže zhruba po deseti minutách a ihned započali s oživovacími pokusy. V resuscitaci pokračovali po svém příletu také profesionální záchranáři. Po necelé půlhodině se jim podařilo obnovit srdeční činnost postiženého, kterého poté převezli ve velmi vážném stavu do MNO. Muž byl okamžitě převezen na ARO, kde včera nad ránem zemřel.