V době události měl Košťál v krvi více než tři promile alkoholu. Soudce přistoupil na verzi několika svědků, že opilý muž k místu nehody přiběhl až dodatečně z nedalekého baru.

Znalec navíc nevyloučil, že se Košťál mohl přiznat k něčemu, co neudělal, a to v důsledku akutní reakce na stres.

Majitel vozu si nic nepamatuje

V havarovaném voze totiž na místě spolujezdce uviděl vážně zraněného kamaráda, s nímž krátce předtím popíjel. „Měl obavy o jeho život, v tu chvíli mu chtěl pomoci způsobem, že to vezme na sebe. Mohl se k tomu hlásit, aniž by ten čin spáchal,“ řekl znalec.

Košťál měl řídit vůz Hyundai Lantra, který patří jeho známému Gabrielu H. Ten přitom podle soudu za volantem sedět nemohl. Čtyřiatřicetiletý Gabriel H., jemuž lékaři po nehodě naměřili dokonce 3,53 promile alkoholu, byl dva dny udržován v umělém spánku. Podezření na poškození mozku se naštěstí nepotvrdilo, nic si však nepamatuje. Celkem se léčil čtyři měsíce.

K soudu nepřišla jen servírka

Jasno do případu nevnesl řidič druhého vozu, ale ani dvě zraněné sestry ve věku 31 a 21 let, které v něm cestovaly. Jedna z nich byla v pracovní neschopnosti osm týdnů.

Soudce vyslechl všechny svědky, kteří přicházeli v úvahu - kromě servírky z baru, která má rizikové těhotenství. Její předvolání lékařka nedoporučila.

Košťál nebyl nijak zraněn a ve voze ho nikdo neviděl. Vzhledem k pochybnostem soud muže zprostil obžaloby z ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. "Pochybnosti už nelze odstranit žádným dalším dokazováním," konstatoval soudce. Podle něj sice "podstatné indicie" vedou k tomu, že Košťál vůz řídil, u soudu se však nepodařilo zcela vyloučit možnost, že za volantem mohl sedět někdo jiný.

Hasič: Vypadalo to na šarvátku

Žalobce, jenž požadoval nepodmíněný trest, zvažuje odvolání."Žádné přímé důkazy neexistují a nepřímé důkazy mají trhliny," je přitom předvědčen Košťálův advokát. "Dva svědci vypověděli, že obžalovaný od baru k místu nehody běžel. Vzdálenost je 100 až 150 metrů, běžící člověk ji urazí za 40 až 50 vteřin," uvedl obhájce. S odvoláním na výpovědi svědků tvrdí, že na místě nehody se pohybovala ještě jedna osoba, která mohla vozidlo Hyundai Lantra řídit.

Záchranáři byli u nehody během dvou minut. Jeden z nich Košťála u soudu identifikoval. "Pobíhal kolem auta. Ptali jsme se ho, jestli řídil. Řekl, že ano," uvedl. Jeho kolegyně dodala, že z údajného řidiče byl cítit alkohol. Ženě prozradil i množství, které vypil.

"Bylo tam asi dvacet lidí, toho pána jsem si všiml asi po pěti minutách. Vypadal podnapile, vztekal se. Hádal se u policistů, proč, to nevím. Vypadalo to na šarvátku, zřejmě ho chtěli odvézt na služebnu," vzpomínal u hlavního líčení jeden z jablunkovských hasičů.