Každý měsíc severomoravští policisté zadrží stovky takových lidí, kteří se z různých důvodů skrývají před spravedlností. Někteří z nich kvůli zločinům, další odmítají nastoupit do vězení. Mnohým se takto daří unikat i několik let. Jen v Ostravě bylo během uplynulého měsíce zajištěno bezmála dvě stě celostátně hledaných výtečníků. Téměř polovinu z nich objevili kriminalisté ze speciálního oddělení, které se mimo jiné zabývá pátráním po hledaných osobách. Zbývající hříšníky chytili policisté vyšetřující nejrůznější zločiny, například krádeže v supermarketech – při ověřování totožnosti vyšlo najevo, že pachatel je zároveň i hledanou osobou.

Ochráncům zákona mnohdy nevědomky pomohli i samotní uprchlíci. Jeden z nich například navštívil služebnu, kde oznámil ztrátu dokladů. Při detailní kontrole se ukázalo, že po něm pátrá policie. Další požádal muže v uniformách o pomoc poté, co se stal obětí napadení. Když ochránci zákona začali ověřovat jeho totožnost, začal tvrdit, že o nic vlastně nejde. V té chvíli hlídka pojala podezření, že něco není v pořádku. Její tušení se záhy ukázalo správné – také tento člověk utíkal před spravedlností.

V letošním roce se ostravským „pátračům“ podařilo hned několik husarských kousků. Mezi největší úlovky patří Američan, kterého zadrželi v domě na ulici Rudné v Ostravě. Hledala ho rakouská policie kvůli podezření z krádeže šperků v přepočtu za více než sto milionů korun. Jiný muž se šest let vyhýbal nástupu do vězení, kde si měl odpykat trest za drogové delikty. Používal různé doklady. Ostravští kriminalisté z pátracího týmu jej ale nakonec dopadli. Zadrželi ho ve chvíli, kdy si šel do prodejny v Moravské Ostravě koupit lednici.

Samotné zatýkání hledaných osob se odehrává na různých místech – v objektech i přímo na ulicích. „Perličkou může být zatčení muže na svatbě,“ dodala Holčáková, která však zdůraznila, že se nejednalo o ženicha, ale jednoho z dalších účastníků.