Pavlína Weszterová z Frýdku-Místku se v lednu rozhodla, že si koupí byt. Jenže kvůli tomu, že peníze svěřila realitní kanceláři, která neplní smlouvy, ji čekal rok plný zklamání a tahanic o peníze.

Více k tématu čtěte v Souvisejících článcích

Čtyřiačtyřicetiletá Weszterová se chtěla stěhovat i se svou matkou do bytu na ulici J. Čapka. Vybrala si firmu FM Reality a na její účet poslala 15. a 16. ledna celkem 790 tisíc korun. Jednatel realitky Roman Červík, který měl transakci zprostředkovat, však nic nezajistil. Ženy navíc říkají, že málem skončily pod mostem.

Ženu od začátku balamutil

Že s Červíkem není všechno v pořádku, naznačoval už fakt, že nechtěl říci, komu byt určený k prodeji patří. Weszterovou přemlouval, aby mu v únoru vůbec nevolala.

Slíbil totiž, že vše potřebné zařídí až v březnu na frýdecko-místeckém SBD. Weszterová se z opatrnosti spojila s paní S., která byt prodávala. Ta na ženy naléhala, ať se přestěhují co nejdříve. „S tím jsme souhlasily, poněvadž jsme měly zkrácenou výpovědní lhůtu z našeho bytu na dva měsíce. To nám poradil pan Červík, který tvrdil, že záleží na nás. Smlouva na rezervaci bytu byla do 31. března, tak nám určil datum převodu na družstvu na 19. března,“ vzpomíná Weszterová.

Pak ale začaly velké problémy. Když totiž Weszterová telefonovala ženě, která byt prodává, zůstala v šoku. Dozvěděla se, Červík ženě řekl, že je zaplacena pouze záloha a že Weszterová má měsíční lhůtu na vyplacení zbytku peněz. Makléř sice tvrdil, že s převodem bytu nebude problém, od jisté doby však nebral telefony a Weszterová se dovolala jen jeho sekretářce.

Policistům lhal, ženám vyhrožoval

Žena vše ohlásila policistům, jenže Červík lhal i jim. „Řekl, že byl v Alpách, a slíbil, že bude brát telefony a že termín převodu 19. března splní,“ poznamenala napálená žena. Červík pak opět nekomunikoval, na SBD ve smluveném termínu nepřišel a podle Weszterové dokonce vyhrožoval, že když budou ženy dělat potíže, „vrátí nám peníze a byt prodá někomu jinému.“

Žena šéfa FM Reality 8. dubna požádala dopisem, aby peníze vrátil. „Pan Červík si asi neuvědomuje, že kdybychom včas nezrušily výpověď z bytu, tak jsme od 1. dubna mohly být bezdomovkyně,“ zlobila se. V následujících týdnech Červík zaslání peněz na účet sliboval snad desetkrát, Weszterové ovšem nevrátil ani korunu.

Úroky vyskočily na 43 tisíc korun

Zoufalá žena podala v červnu na FM Reality civilní žalobu, kterou tento týden projednal frýdecko-místecký soud. Ten rozhodl, že realitka musí ženě zaplatit 790 tisíc korun, Weszterové navíc přiznal i úroky z prodlení, a to od 18. dubna. „K dnešnímu dni jsem to spočítal na 43 330 korun,“ řekl v úterý redakci advokát Stanislav Strakoš, který ženu zastupuje. Částka se podle něj každý den zvyšuje o přibližně 190 korun. - přečtěte si také: Roman Červík se vyhnul platebnímu rozkazu

Strakoš je přesvědčen o tom, že Červík není prototypem nějakého geniálního obchodníka. Spíše naopak. „Nic nového nevymyslel. Něco lidem navykládal, oni mu svěřili peníze a pak se to „seklo“. Jde jen o to, aby lidé byli obezřetnější, aby si to pohlídali,“ řekl s tím, že realitky sice běžně pracují se zálohami, u seriozních firem je však pravidlem, že celou částku dostanou až po podepsání kupní smlouvy, případně po vložení do katastru nemovitostí. Lidem doporučuje například notářskou úschovu. „Notáři jsou pro takové případy pojištěni, realitky ne,“ upozornil. - přečtěte si také: Jak se vyvarovat chyb při výběru realitky

Firma se nevyjádřila

Roman Červík jako šéf žalované společnosti k soudu bez omluvy nepřišel. Firma se k žalobě vůbec nevyjádřila, může se však odvolat ke krajskému soudu. Pokud to neudělá, má povinnost zaplatit i náklady řízení, které činí 95 860 korun.

Pavlína Weszterová shodou okolností už na jaře Deník na podivného makléře upozornila. Rozhodnutí soudu nekomentovala, protože žádnou jistotu zatím nemá, a tak pouze zopakovala, co o Červíkovi říká: "Podvádí dál."V průběhu několika dnů jde o druhý podobný případ. Soud už 27. listopadu rozhodl, že Roman Červík se nezákonně obohatil na úkor Kateřiny S. Ženě má platit více než 1,2 milionu korun. - více ZDE

Na rozdíl od Weszterové však exklientka FM Reality žalovala Červíka jako fyzickou osobu. To, že realitní agent se u milionového sporu neukázal, ji nepřekvapilo. "Tito lidé se takto chovají," prohlásila Kateřina S.