„Ročně evidujeme desítky krádeží vinutí transformátoru i jeho olejových náplní. Zloději pro pár korun hazardují se svým životem a téměř vždy dojde k poškození životního prostředí. Energetici proto zintenzivnili spolupráci s Policií ČR v lokalitách, kde se krádeže vyskytují," uvedl Jaroslav Jurča, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Moravu s tím, že výsledkem je zadržení skupiny z Karvinska.

„Pachatelé se již doznali k několika krádežím olejové náplně z distribučních transformátorů v oblasti Karvinska a částečně i Frýdecko-Místecka. Na základě jejich výpovědí lze předpokládat, že budou vyřešeny i dosud neobjasněné případy a budou dopadeni další pachatelé," doplnil Jurča, podle kterého zloději neskutečně hazardují. „Při zásahu elektrickým proudem jim hrozí smrtelná poranění, případně těžké popáleniny s doživotními následky," řekl Jurča.

Stovky tisíc

Škody se pohybují v řádech statisíců korun. „Nepoctivci se často obohatí o stokoruny, ale škoda na distribučním zařízení dosahuje řádově na jednom transformátoru přibližně půl milionu korun. Na pachatele navíc zpravidla doplatí nevinní zákazníci, neboť takovýto zlodějský zásah způsobí samozřejmě poruchu a lidé jsou pak bez elektřiny do doby výměny zařízení," uvedl Jurča.

Kromě škody vzniklé krádeží dochází i ke znečištění životního prostředí. Téměř vždy totiž unikne olej do okolní zeminy. Energetici pak musejí provádět finančně i technicky náročné sanace půdy.

Děti v ohrožení

Zloději kradou i další energetické komponenty. Kromě izolačních olejů a vinutí transformátoru, které obsahuje barevné kovy, berou i měděné vodiče. Svou pozornost zaměřují také na dvířka rozvaděčů nízkého napětí. „K ohrožení života a zdraví tak může dojít u naprosto nevinných osob, zejména pak dětí, protože po odcizení dvířek jsou volně přístupné části pod napětím až do doby příjezdu poruchové čety," dodal Jurča s tím, že pokud lidé zjistí narušení rozvaděče, měli by volat na poruchovou linku 840 850 860. „Lze tak zamezit úrazu elektrickým proudem," uzavřel Jurča.