Senát se musel kauzou zabývat bezmála rok, protože dvojice figurovala i v pervitinových případech, v nichž se čekalo na výsledek odvolání.

Oba nyní dostali souhrnné tresty. Soud recidivistům přidal za krádež 26 tisíc litrů nafty shodně tři roky. Čtyřiadvacetiletý Staš, jemuž se to nelíbí, se na místě odvolal. Kudla, který před koncem procesu výslovně požádal, aby se jednalo v jeho nepřítomnosti, se k rozhodnutí vyjádří později.

Krádež nafty za bezmála milion korun se podle spisu odehrála od dubna do července 2008. O palivo přišla firma, u které 35letý Kudla pracoval jako šofér. Měl k dispozici osobní kartu řidiče a tankovací kartu s poznačeným PIN kódem, ty však Stašovi půjčoval. Mladík pak během tří měsíců naftu neoprávněně odebíral v areálu ČSAD ve Sviadnově. Palivo prodával svým známým a náhodným zájemcům, a to za cenu dvaceti korun za litr.

Někdy naftu čerpal do obřích barelů, s nimiž odjel na smluvená místa. - více ZDE

Jindy si ji lidé tankovali přímo do svých vozů. Staš dal část zisku Kudlovi. I on palivo občas stejným způsobem kradl a zpeněžil, i když v menším množství. Předseda senátu ale upozornil, že na trestné činnosti nesou stejný podíl. „Oba o tom věděli. Nedá se to omezovat v tom, že jeden čerpal víc a druhý méně,“ prohlásil.

Počítač zpochybnit nelze

Muži tvrdí, že celkem mohlo jít maximálně o deset tisíc litrů nafty, soud jim ale neuvěřil. „Tato výmluva je scestná. Je zde počítadlo a karta. Snaží se zpochybnit počítač, a to nelze. O množství čerpaných pohonných hmot je jednoznačný záznam,“ řekl předseda senátu.

Majiteli frýdlantské firmy, která na přelomu roku neměla ani na výplaty zaměstnanců a málem zkrachovala, trvalo vyčíslení škody tři měsíce. Vycházel z knihy jízd, takže měl k dispozici přesný počet kilometrů, které Kudla v daném období oficiálně projezdil. V přepočtu na peníze činí rozdíl přesně 853 436 korun.

Peníze už nemají, utratili je za drogy

Kudla se Stašem musí podle rozsudku uhradit celou škodu. Zda to udělají, ale není jisté. „To si vůbec netroufnu říct. Jestli to vůbec začnou splácet. Oni peníze nemají,“ řekla redakci žena, která proces od loňska sledovala. Je příbuznou Marka Kudly, zároveň má ale silnou vazbu na okradenou firmu. „Bylo by mi milejší, kdyby je pustili na svobodu a oni alespoň půlku peněz vrátili,“ naznačila v slzách. Přitom po rozsudku Stašovi na chodbě řekla, že by si zasloužil třikrát tvrdší trest. „Ty hajzle, skřete jeden,“ křičela rozrušená žena.

„Jasně,“ smál se Staš, který tvrdil, že na naftě vydělal jen několik tisíc korun. - více ZDE

Frýdecko-místecký soud ho už v dubnu poslal na tři roky za mříže za distribuci pervitinu. Mladík s tím nesouhlasil, krajský soud mu však 19. srpna trest potvrdil. Podobně se zapletl i Kudla. Žalobce je přesvědčen o tom, že za peníze z kradené nafty muži loni nakupovali drogy, které sami také užívali.

Staš byl ve čtvrtek po roce propuštěn z vazby, ihned však putoval do vězení. Kudla byl letos pravomocně odsouzen k dvouletému trestu. Svému zaměstnavateli údajně způsobil škodu dalších odhadem 80 tisíc korun, a to v souvislosti s používáním služebního mobilu a krádeží firemních palet, které rozprodával. Tuto škodu však majitel firmy neuplatňuje.

Žalobce upozornil, že mezi Kudlou a Stašem bylo jen během jediného měsíce zaznamenáno 300 hovorů či SMS zpráv.

Přečtěte si také: Na pervitinu vydělal 100 tisíc, v cele bude tři roky