Jen za letošní půlrok zaznamenali polští policisté v těšínském pohraničí několik desítek případů. V samotném Těšíně, ale také u benzinek v Zebrzydowicích a Marklowicích, kam jezdí pravidelně tankovat řidiči z Karviné a okolních obcí.

„Je to tak. Už i mně se to stalo. Řidič se mě ještě ptal, jestli ,devadesátpětka´ (myšleno pětadevadesátioktanový benzin – pozn. aut.) je benzin. Řekla jsem mu, že ano. On si tedy natankoval a bez placení ujel,“ říká pracovnice čerpací stanice Slovnaft v Zebrzydowicích, která leží čtyři kilometry za hranicí, tedy kousek od Karviné.

Jak mi ženy z obsluhy prozradily, bývají řidiči, kteří takto kradou benzin, mladšího věku a jejich vozy jsou nejrůznějších značek. V naprosté většině případů jsou to však prý česká auta.

„Poznáme to nejen podle registračních značek, ale také podle toho, že polská auta mají na čelním skle speciální etiketu, kterou vaše česká auta nemají,“ říká pracovnice benzinky.

Jenže ani záznam z průmyslové kamery, ani zapsání si a nahlášení čísla registrační značky policii neznamená, že zloděj bude dopaden. Značky na autech bývají téměř vždy kradené.

„Nedávno přede mnou tankoval řidič auta, které nemělo zepředu značku žádnou a vzadu polskou. Samozřejmě kradenou,“ prozradila žena z obsluhy benziky firmy Bliska v polských Marklowicích.

Když vypráví o případech krádeží benzinu, které zažila, kroutí hlavou nad chladnokrevností zlodějů. „Stojí vedle mě, a když mu dotankuju do plna, on zamkne nádrž, sedne do auta a odjede. Je to neskutečná drzost,“ říká žena.

Polští prodejci benzinu jsou situací znepokojeni. O to víc, že pachatele se prakticky nedá dopadnout. Identifikace jeho auta je kvůli kradeným značkám nemožná, a navíc pokud přejede hranici, polská policie na něj nemůže. Od pumpy na hranici je to rychlou jízdou dvě tři minuty…

Mluvčí polské policie Rafał Domagała sice týdeníku Horizont, vycházejícímu na Těšínsku a Třinecku, řekl, že polští policisté ve spolupráci s českými kolegy, už několik pachatelů dopadli, podle mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačkové však většina případů zůstává nepotrestána.

„Problém je v tom, že podle českého právního řádu se za trestný čin považuje skutek se způsobenou škodou od 5000 korun výše. Pokud pachatel ujede s plnou nádrží od benzinky, škoda je okolo 250 až 280 zlotých, tedy 1500 až 1700 korun. Pokud by však byl chycen polskou policií, hrozí mu v přepočtu šestitisícová pokuta, při škodě vyšší i vězení,“ vysvětlila Viačková.

Podle ní se čeští a polští policisté při vzájemných setkáních o podobných problémech informují, ale předávají si poznatky a informace. Zatím ale žádné opatření, které by pomohlo zamezit takovýmto krádežím nebo dopadnout zloděje, nemají.