Doma se příliš neohřejí a najít vhodný termín, kdy mohou dorazit k soudu, je velmi komplikované. Z důvodů pracovních povinností se již řada z nich z jednání omluvila.

Začátek kauzy, která se týká řidičské rekvalifikace pro Úřad práce ČR, se datuje do období 2014 až 2015. Obžalovanými jsou Tomáš G. a jeho manželka Blanka G., na jejíž autoškolu byla část dotací poskytována.

Souzena je také majitelka havířovské autoškoly Iveta G. Podle státního zástupce předložili k proplacení faktury za praktické jízdy, které se neuskutečnily.

Škoda vyčíslena na téměř dva a půl milionu 

Škoda byla vyčíslena na téměř 2,5 milionu korun. Všem hrozí až osm let vězení. Nesrovnalosti vyšly najevo při pozdější kontrole. Následovalo obvinění a v roce 2018 podání žaloby. Samotný proces začal v říjnu 2019. Od té doby byl několikrát odročen.

Jedním z důvodů byla i omluvená neúčast profesionálních šoférů, kteří si v rámci zmíněného rekvalifikačního kurzu rozšiřovali řidičské oprávnění. A právě u nich se objevily nesrovnalosti co do počtu absolvovaných jízd či podpisů na formulářích.

„Jednalo se o rekvalifikace, která spočívaly v zajišťování kurzu pro nezaměstnané osoby. Ty měly získávat řidičské oprávnění skupiny C. Měly provádět cvičné jízdy, které ve skutečnosti nebyly prováděny, ale byly fakturovány,“ konstatoval žalobce s tím, že řada lidí žádnou praktickou jízdu neabsolvovala, další odjezdili méně hodin, než činil předepsaný počet.

Účastníci kurzu některé jízdy ve výkazu sami podepsali, u dalších byly odhaleny falešné podpisy.

Na údajný podvod se podle žalobce přišlo při porovnání výkazů. „Cvičné jízdy byly prováděny jedním vozidlem, které si obě autoškoly navzájem půjčovaly. Fakturovaly jízdy, které se v tentýž čas měly uskutečnit na různých místech stejným vozidlem oběma autoškolami,“ dodal Mácha.

Jednání bylo tento týden znovu odročeno.