close Biskup Věslav Szpak. info Zdroj: Obec Bystřice zoom_in Biskup Věslav Szpak. „Když jsem tady přijížděl poprvé, bylo to v únoru a poměrně hodně sněžilo. Se svým žigulíkem jsem tenkrát měl co dělat, když jsem odbočil z hlavní silnice, abych se dostal do vesnice. Říkal jsem si, kam jsem se to dostal,“ zavzpomínal Věslav Szpak na dobu, kdy teprve poznával vesnici.

„Znal jsem ji jen letmo, protože jsem na jejím nádraží vždycky vystupoval z vlaku a autobusem pak pokračoval do obce Košařiska, kam jsem jezdíval na letní tábory, které jsem pomáhal organizovat. Pocházel jsem totiž z Karvinska. Zdejší prostředí jsem tak neznal skoro vůbec,“ pokračoval.

To dneska je Bystřice moderní vesnicí s veškerým potřebným zázemím. „Zatímco kdysi tady byl jeden obchod s pultem, dneska je tady i Tesco nebo Hruška. Ale také cukrárna s báječnými větrníky, pekárna se stále čerstvým pečivem i muzeum nebo kino. O takových vymoženostech se ostatním vesnicím může jenom zdát,“ zdůraznil Szpak s tím, že nejvíce oceňuje starost vedení obce o kulturu a kulturní život. „Toto se přenáší také do duchovního života. I když vždycky říkám, že nerozlišuji sakrální a světský život,“ poznamenal.

Věslav Szpak si pak ohromně pochvaluje pospolitost a soudržnost obyvatel žijících v Bystřici. „Nádherně to bývá vidět na mnohých kulturních akcích v obci, na nichž se kdokoliv může přesvědčit, že je jedno, jestli je někdo Čech či Polák, katolík, křesťan, evangelík nebo člověk bez vyznání. Všichni tvoří jeden celek a umí se neskutečně semknout a spojit dohromady. To je něco, z čeho mám obrovskou radost,“ podotkl.

Ostatně tuto skutečnost si pochvalovala i Szpakova dcera studující medicínu v Praze. „Když tady byla i se svými spolužáky a kamarády, nestačili se divit. Některé typy akcí pořádaných tady u nás v Praze vůbec neznají. I když při projíždění kolem Třineckých železáren se trochu strachovali, kam že to jedou. Nicméně je dobře, že tady takový podnik je, protože mnoha lidem v okolí zajišťuje slušné živobytí.“

V současnosti je už Věslav Szpak v důchodu, ale stále plní funkci biskupa. Dost často také navštěvuje staré lidi přímo u nich doma.

„Kvůli covidu se snížila návštěvnost na bohoslužbách. Mnozí lidé si zvykli na to, že se jich můžou zúčastnit online. Především pro ty starší je to takto pohodlnější,“ řekl biskup, který se v minulosti hodně věnoval problematice výchovy mládeže.

„Naučil jsem se tak na některé prohřešky a špatné chování dívat i z jiného úhlu pohledu. Vždycky jsem si kladl otázku, jestli by za některé činy neměli nést zodpovědnost spíše rodiče. Je třeba brát v potaz, že ne každý vyrůstá v příkladném prostředí. Pak se kolikrát nemůžeme divit, že se dopouští něčeho špatného nebo nesprávného. Vždycky jsem se na každém snažil hledat to dobré, protože každý v sobě má i dobré vlastnosti a nejenom ty špatné,“ uzavřel Szpak.