Za deset let bude čtvrtina českých farem bio. Povinně
Zemědělci v Česku loni ekologicky obhospodařovali přes 540 tisíc hektarů půdy, tedy asi 15 procent výměry zemědělské půdy v zemi. Za deset let by se měl tento podíl výrazně zvýšit. Evropská unie totiž podle své loni zveřejněné Zelené dohody pro Evropu hodlá do roku 2030 prosadit, aby se ekologicky hospodařilo alespoň na čtvrtině zemědělské půdy. Biopotraviny by se také měly ve výrazné míře stát součástí veřejného stravování.
„Tyto cíle znamenají přelomovou změnu přístupu ke krajině a produkci potravin,“ řekl Deníku předseda České technologické platformy pro ekologické zemědělství Jiří Lehejček. „Všechny členské státy Evropské unie se zavázaly tento cíl splnit,“ konstatoval.
Také Česko podle ministerstva zemědělství snahy o udržitelné hospodaření, posílení biodiverzity a šetrnější přístup k životnímu prostředí podporuje. „Úroveň ambicí EU ale nesmí ohrozit konkurenceschopnost českých zemědělců,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Zemědělci, kteří se bez chemických přípravků obejdou už nyní, si šetrný přístup k přírodě pochvalují. „Pole na pozemcích naší farmy jsou důkazem toho, že to jde a funguje, a to i navzdory současnému suchu,“ uvedl Martin Hutař ze společnosti PRO-BIO, která pěstuje plodiny, z nichž vyrábí zdravé potraviny. „Nepoužíváme pesticidy, přesto jsou rostliny mnohem silnější a umí si velmi dobře poradit i se současnou klimatickou situací,“ prohlásil Hutař.
Evropská komise se bude snažit ekologicky orientované cíle podpořit připravovanou společnou zemědělskou politikou pro příští roky. „Komise má v rukou finanční páky, může proto podporovat pouze takový systém hospodaření, který tyto cíle pomůže naplnit,“ dodal Lehejček.