Ráno s očkováním seniorů kvůli problémům v rezervačním systému nemohla začít Fakultní nemocnice Ostrava. Komplikace byly také v pražské Fakultní nemocnici v Motole, kde byly pro zdravotníky dočasně nedostupné údaje o rezervacích. Problémy měli od pátku také v Liberci, vyplývá z vyjádření zástupců nemocnic. "Problém byl na straně těchto nemocnic, ne na straně centrálního rezervačního systému, a tyto problémy se vyřešily," řekl Babiš.

Registrační systém pro očkování lidí nad 80 let, který měl technické problémy i při svém pátečním ranním spuštění, podle premiéra funguje dobře. Vládního zmocněnce pro IT Vladimíra Dzurillu proto navrhne prezidentovi Miloši Zemanovi na státní vyznamenání, uvedl.

Premiér Andrej Babiš
Vláda požádá o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů, řekl Babiš

Na základě rezervace bylo naočkováno 1671 lidí, řekl odpoledne Babiš. Termín pro očkování má téměř 28 tisíc seniorů nad 80 let a k vakcinaci se zaregistrovalo více než 137 tisíc z nich, sdělil večer Dzurilla. Na telefonní lince 1221 podle něho v pátek operátoři odbavili 12 257 hovorů, dnes bylo hovorů o 2300 méně.

S pomocí operátora na telefonu si za tyto dva dny svůj termín k očkování přes centrální systém rezervovalo 13 695 seniorů nad 80 let. V Česku jich žije zhruba 441 tisíc. Celkem bylo zatím proti koronaviru očkováno 105 167 lidí, vedle zaregistrovaných seniorů vakcínu dostávají také zdravotníci a klienti domovů pro seniory. Dávek od konce prosince, kdy očkování začalo, do ČR přišlo víc než 169 tisíc.

Premiér už uvedl, že je na místě možnost, že registrace všech zájemců o očkování se posune. „Bude o tom debata a rozhodne se v nejbližších dnech. Z dnešního pohledu už vidím, že začít registraci 1. února nemá smysl,“ prohlásil Babiš. 

„Ten nápad, aby se to posunulo, přišel ode mě. Já jsem konstatoval, že považuji za zbytečné 1. února otevírat rezervační systém pro všechny občany ČR. Je jasné, že ta první skupina, kterou my máme naočkovat, podle mého názoru potrvá téměř celý první kvartál,“ dodal Babiš.

Vakcíny mají zpoždění

Stát podle premiéra čeká také na upřesnění od dodavatele vakcíny, farmaceutické firmy Pfizer, jak se budou v příštím týdnu krátit dodávky. Podle dosavadních informací má do Česka příští týden přijít zhruba 93 600 vakcín na 31 očkovacích míst, dodávky se mají snížit o 40 až 50 procent, uvedl Babiš. Pfizer plánuje omezení dodávek do Evropy, aby mohl pracovat na zvýšení výrobní kapacity.

"Pokud bude míň dodávek, bude to mít dopad a zkrátka nebudeme schopni naočkovat tolik lidí, jak jsme měli v plánu," podotkl také Babiš. Nejpozději v březnu mělo být podle dosavadních plánů hotové očkování lidí z prioritních skupin, kterých je zhruba 600 tisíc.

V domově na Severní Terase začalo očkování seniorů.
Velký zájem. První den registrace se k očkování zapsalo 116 994 seniorů

Zpoždění mají podle premiéra také vakcíny od firmy Moderna. Ke stížnostem Karlovarského kraje, že kvůli nedostatku vakcín nemůže začít s očkováním seniorů nad 80 let, Babiš uvedl, že kraj s vládou nekomunikuje. V Moravskoslezském kraji mají kvůli jinému tvaru rodného čísla problém s registrací k očkování čeští občané polské národnosti.

V pátek v Česku přibylo nových případů koronaviru téměř o třetinu méně než před týdnem, bylo jich 9230. Podíl případů nákazy na počtu provedených testů se ale zvýšil ke 30 procentům. Počet hospitalizovaných klesl po čtyřech dnech pod 7000, ve vážném stavu je zhruba 1100 z nich. Nakažených je aktuálně téměř 150 tisíc, úmrtí s nemocí covid-19 přibývá víc než 150 denně a od březnového začátku šíření nákazy v ČR jich je víc než 14 200.