Premiér připomněl oběti na lidských životech prostých Ukrajinců i to, že se ruské útoky neomezují jen na vojenské cíle či infrastrukturu. „Jsou to válečné zločiny, to všechno je tam na denním pořádku a je potřeba o tom informovat, abychom viděli ty hrůzy, kterých se Rusko dopouští,“ konstatoval premiér.

Fiala připomněl, že mu hodnocení kvality veřejnoprávních médií, tedy České televize a Českého rozhlasu, nepřísluší. „Na to jsme tady vytvořili systém rad a občanské kontroly kvality veřejnoprávních médií a jejich objektivity, ale musím říct, že to, co se děje na Ukrajině ze strany Ruska, je až překvapivě brutální,“ podotkl.

Záznam celé debaty s Petrem Fialou:

Zdroj: Deník

Zatímco podle naprosto převážné většiny respondentů důvěryhodně o situaci informuje právě premiér Fiala a tito lidé si přejí vítězství Ukrajiny, má více než pětina respondentů opačný názor a důvěřují hlavně šéfovi SPD Tomiu Okamurovi. Fialu to ale nepřekvapuje.

„Vidíme to opakovaně z různých aktivit skupin ve společnosti a politických sil, které tady šíří ruskou verzi těch událostí, nebo aspoň se snaží nějakým způsobem korigovat ty objektivní informace o tom, co se skutečně na Ukrajině děje,“ uvedl Fiala. „K těmto silám nepochybně patří SPD a Tomio Okamura osobně a část společnosti mu naslouchá,“ posteskl si premiér.

Český premiér Petr Fiala
V boji s dezinformacemi navazujeme na předchozí vládu, připomněl Fiala

Přesto jej postoj většinové české společnosti příjemně překvapuje. „Třeba to, jakým způsobem dokázala akceptovat obrovskou uprchlickou vlnu, která nemá obdoby, a my tak na hlavu máme nejvíc uprchlíků v celé Evropě,“ vysvětlil Fiala.

Vyzdvihl i aktivity občanů, kteří ve sbírkách vybírají peníze nejen na humanitární pomoc, ale i na vojenskou techniku pro Ukrajinu. „To jsou věci, které opravdu ukazují, jak jsme si vědomi toho, že je to nedaleko od nás a že i my jsme ohroženi,“ dodal.