Neuběhlo ani sedm měsíců a její nástupce Ivan Bartoš (Piráti) oběma městům sdělil, že z tohoto plánu sešlo. Důvodem je nekompatibilita projektu s takzvanou Zelenou dohodou pro Evropu (Green Deal) . „Když nám paní ministryně sdělovala, že pro nás alokovala 600 až 700 milionů, vypadalo to nadějně. Už tehdy jsem ji však upozorňoval, že tu existuje velké Ale,“ uvedl starosta východočeské Jaroměře, pod jejíž patronaci patří Josefov, Josef Horáček.

Výjimka pro historické budovy padla

Zmíněné „Ale“ spočívalo v tom, že se ministerstvo pro místní rozvoj pokoušelo v rámci dotačního programu na obnovu brownfieldů (zanedbaných lokalit) vyjednat s EU výjimku z Green Dealu. Tedy, že po plánované obnově nemusí být (historické) budovy energeticky pasivní. „Byli jsme ujišťováni, že to vypadá nadějně. Ale bohužel, EU na svých podmínkách trvá. A nám již od začátku bylo jasné, že historická sídla nelze polepit izolacemi a všude osadit solární panely,“ dodal Horáček.

Původně alokované peníze chtěl Josefov využít na obnovu bývalých dělostřeleckých kasáren, kde kraj plánoval zřídit moderní archiv. Terezín pak chtěl finance na obnovu chátrajících Žižkových kasáren, které chtěl změnit na bytový dům s občanskou vybaveností.

V Hradci Králové se v polovině dubna otevřel nový čtyřhvězdičkový hotel.
Hotelový byznys se po covidu znovu nadechuje. Polovina pokojů je ale prázdná

Ani v jednom případě to však zatím nedopadne. „Záměr minulé ministryně pro místní rozvoj se v praxi ukázal jako nereálný a slíbené miliony byly podle mě taková papírová věc s ohledem na Národní plán obnovy a kolik je tam celková možná alokace,“ uvedl při nedávné návštěvě Terezína Ivan Bartoš. Potvrdil, že hlavním důvodem odmítnutí dotace byly přísné environmentální požadavky, které může obnova objektů typu kasáren jen velice obtížně splnit.

Peníze chybí

Nově pak chce ministr shánět finanční prostředky opět v Bruselu či na vládě. Sama města totiž na obnovu dostatek financí nemají. Například samotný Josefov, kde jaroměřská radnice ročně hospodaří s rozpočtem ve výši 400 milionů korun, odhaduje obnovu celého komplexu na více než šest miliard korun. „Ministerstvo se ve spolupráci s dalšími resorty bude snažit získat prostředky na obnovu ze státního rozpočtu, ale zapojit se musí i kraj a soukromý sektor,“ uvedl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček. Nový plán na financování pevností by podle něj měla vláda projednat ještě na jaře.  

Mamutí můstek v Harrachově
Legenda v žalostném stavu. Lyžařským můstkům v Harrachově hrozí zánik

Starostové obou měst tak stále doufají, že se podaří najít peníze včas. „Samozřejmě jsme po několika návštěvách předchozích ministrů nabyli dojmu, že Národní plán obnovy je cesta pro naše město a rekonstrukci Žižkových kasáren. Musíme se ale chopit druhé příležitosti, která podle ministra povede přes kombinaci státních a veřejných zdrojů,“ reagoval starosta Terezína René Tomášek.

Obdobně mluví i jeho jaroměřský protějšek. „Vláda i ministr s námi jednají a připravují prohlášení, aby se obě pevnostní města dočkala dlouhodobé pomoci,“ uvedl Horáček.