V dalším dílu podcastu Deníku Evropa pro Čechy, který vysíláme už od roku 2021, se s evropským editorem Deníku Lubošem Palatou a analytikem Asociace pro mezinárodní otázky Filipem Šebokem podíváme na politiku Evropské unie vůči Číně a místo, které v ní hraje otázka Tchaj-wanu, odkud se minulý týden vrátila velká česká delegace. 

Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové musí EU s Čínou nadále komunikovat. "Musíme být vždy připraveni hovořit a spolupracovat s těmi, kdo svět vidí jinak,“ prohlásila šéfka eurokomise. Konstatovala, že silná evropská politika vůči Číně závisí na silné koordinaci mezi členskými státy a unijními orgány. Evropa musí ukázat Číně, že evropský systém a hodnoty přinášejí prosperitu a bezpečí, řekla. Evropská komise podle ní navrhne další nástroj, který má zamezit posilování vojenských a zpravodajských schopností soupeřů EU, včetně Číny. 

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na zahájení českého předsednictví v Radě EU, 1. července 2022
Varování Pekingu: Podpora Ruska ovlivní vztahy s EU, vzkázala von der Leyenová

Podle Šeboka jede Leyenová do Pekingu v rámci delegace jako "jestřáb", francouzský prezident Emmanuel Macron je v postojích ke komunistické totalitní Číně daleko smířlivější a doprovází ho také velká kulturní delegace.

Jedním z klíčových témat bude otázka ruské agrese proti Ukrajině. Šebok ale tvrdí, že myslet si, že Peking změní své postoje vůči Rusku je ze strany Evropské unie naivní. V podcastu se také dozvíte, jak se Evropská unie dívá na snahy Spojených států dát dohromady jako spojence všechny světové demokracie. A zda je Brusel připravený se postavit na stranu Tchaj-wanu v případě čínské agrese. O tom a o mnohé dalším je tento díl podcastu Evropy pro Čechy.

Podcast Deníku „Evropa pro Čechy“ o dění nejen v Evropské unii vysíláme už třetím rokem každou středu ve 12:00. Pořadem provází evropský editor Deníku Luboš Palata.