Herci i politici rádi využijí příležitost podělit se o své zkušenosti a znalosti a přednáší ve školách, online nebo učí vlastní děti doma. Přitom většinou pedagogické vzdělání nemají.

Kde je můžete potkat? A co vás můžou naučit?

Albert Einstein
Slavní bez titulů. Jako student měl problémy Albert Einstein i Karel Gott

Martin Scorsese
Slavný americký režisér a scénárista italského původu si svět podmanil filmy Zuřící býk, Věk nevinnosti nebo Vlk z Wall Street. Byl nesčetněkrát nominován na Oskara a nakonec ho také získal. Jeho umění uznává Hollywood a celý svět. I proto se rozhodl ho předávat dál.

Přednáší online v rámci lekcí Masterclass, kde se do kurzu 30 lekcí můžou přihlásit diváci i budoucí filmaři. Jedinou chybičkou je, že lekce jsou předtočené.

Barack Obama
První afroamerický prezident Spojených států amerických byl ve funkci v letech 2009–2017. Tento charizmatický právník se věnoval obhajobě lidských práv a zároveň 11 let přednášel ústavní právo na Chicagské univerzitě.

Po ukončení aktivní politické kariéry podobně jako mnoho jiných státníků příležitostně přednáší po celém světě v státních i soukromých institucích. Většina peněz za jeho vystoupení putuje na charitu.

Cesta do hlubin študákovy duše
Filmy ze školního prostředí. Znáte je?

Angelina Jolie
Nádherná herečka a držitelka Oskara za vedlejší roli ve filmu Narušení je také známou filantropkou. Působí jako zvláštní vyslankyně Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Bývalá manželka idola ženských srdcí Brada Pitta přednáší na mezinárodních fórech pořádaných právě OSN.

Je také známou zastánkyní domácí výuky tzv. home-schoolingu. Často je pracovně na cestách a nechce nechávat svých 6 dětí samotných. Od roku 2017 učí své potomky doma, hlavně proto, že jsou ,z různých koutů světa‘. Také nechce, aby se některé věci dozvídaly zkresleně.

Will Smith
Známý americký herec a hudebník, který získal několik ocenění Grammy je v současnosti jedním z nejvýdělečnějších hollywoodských herců. Podobně jako Angelina Jolie i on se s manželkou Jadou rozhodl učit své tři děti doma.

Jada se spřátelila se skupinkou rodičů, kteří se rozhodli pro home-schooling, a společně s nimi začala učit i své děti. Will věří, že našli ideální způsob, který propaguje veřejně při svých rozhovorech v médiích.

Marie Riegrová-Palacká
Marie Riegrová-Palacká pomáhala hlavně dětem

Václav Klaus
Světově známý politik a bývalý prezident České republiky napsal množství knih a přednášel po celém světě. Proslavil ho jeho odpor vůči globálnímu oteplování, o kterém přednášel i na půdě OSN. Nikoho proto nepřekvapí, že má vlastní institut pojmenovaný jak jinak než Institut Václava Klause.

Pracuje pro něj několik jeho nejbližších spolupracovníků z doby jeho prezidentování, kteří chrlí jeden kontroverzní výrok za druhým. Pan exprezident přednáší po celém světě.

Září patří dětem
Předplaťte si Deník.cz a čtěte vše bez omezení. Navíc získáte zdarma unikátní e-knihu Hobby s dětmi, plnou rad a tipů, jak kvalitně trávit čas se svými dětmi.

Autor: (pp)