„Chtěl jsem se stát prakticky kýmkoliv, koho jsem jako malý kluk viděl kolem sebe. Nicméně asi nejvíc fotbalistou. Ke kominíkovi poměrně daleko, nemyslíte?“ směje se Marek Čmiel. Dnes má malou kominickou firmu. K práci kominíka ho však přivedla náhoda. „Kamarádi potřebovali pomoci v jejich firmě, a tak jsem nastoupil a u práce už zůstal, protože mě naplňovala a bavila. Později jsem také začal v oboru podnikat. V současné době si dodělávám školu na revizního technika spalinových cest,“ vypráví.
close info Zdroj: archiv Marka Čmiela zoom_in
Tato práce dnes neobnáší pouze lezení po střechách a čištění komínů. „Šikovný kominík musí být i zedníkem a taky trochu zámečníkem. V dnešní době nejenom čistí nebo staví komíny, ale například provádí jejich sanace, jako je frézování, vrtání či vložkování,“ popisuje Marek. Navrhování komínů již není tak jednoduché jako kdysi. „Už to není jako v minulosti, kdy se ke spotřebiči připojila trubka a spaliny si už svou cestu našly. Je to trochu alchymie,“ přiznává.
Na svém zaměstnání má nejraději kontakt s lidmi a řešení nečekaných problémů, které se někdy objeví. „Jeden klient z Mošnova mě každoročně vítá se slovy, zda jsem se již oženil. Pokaždé mi odpustí, když mu odpovím negativně, ale při loučení mi pohrozí, že příští rok už musím přijít ženatý,“ směje se. Naopak administrativní práce nejsou oblíbenou součástí jeho zaměstnání. „Naštěstí ale na to nejsem sám. Taky mi vadí nedodržování norem a předpisů od kolegů i z jiných podobných oborů. Postrádám v tomto směru především v našem kraji větší spolupráci,“ říká.
close info Zdroj: archiv Marka Čmiela zoom_in
Někteří se do čištění komínů pouštějí sami. Ovšem často k tomu zvolí nevhodné nástroje a komín tak mohou poškodit. „Například keramické vložky není vhodné čistit klasickými strojky s koulí, protože koule při nárazu do keramiky může vytvořit praskliny. Při čištění kotle dochází i k nahrnování sazí do kouřovodu, což spousta uživatelů ignoruje,“ míní Marek. Pokud spalinové cesty nejsou zcela vyčištěné, následky mohou být fatální. „Kvůli obrovské teplotě můžou vzplanout saze, ale i okolní hořlavé konstrukce a materiály,“ varuje před možnými scénáři.
Díky své práci se dostal na zajímavá místa, kde by se jinak nedostal. Ať už to jsou střechy průmyslových hal nebo obchodů a pekáren. „Například v Ostravě jsme stavěli několik komínů pro jednu prodejnu potravin. Je naprosto úžasné vidět, když něco tak velkého roste a vy se na tom podílíte. Pak si nakoupíte čerstvé pečivo z pece, které jste před několika dny postavil komín,“ vypráví Marek.
close info Zdroj: archiv Marka Čmiela zoom_in
Tomu, že kominíci nosí štěstí, stále věří dost lidí a Marek se s tím také setkává. „Kominické štěstí lidé stále vyhledávají napříč generacemi. Chytají mě za knoflík nebo si na mě chtějí sáhnout. Někdy si také po naší návštěvě jdou vsadit nebo koupit losy. Občas vtipkují, že mi to štěstí berou,“ říká.
Myšlenkami je stále v práci, a proto se ve svém volném čase snaží nějak zabavit. Nejlépe si dokáže odpočinout při sportování nebo sledování fotbalu. „V poslední době jsem začal hrát společně s mou přítelkyní badmiton, který jsme si oba oblíbili. Taky si jako věrný fanoušek fotbalového Arsenalu umím odpočinout při sledování zápasů. Sportovní znalci pochopí, že u toho člověk opravdu na práci myslet nedokáže,“ usmívá se.
close info Zdroj: archiv Marka Čmiela zoom_in
K Markovým koníčkům patří rodina a přátelé, hraní stolních her nebo turistika. Se svými kamarády a kolegy taky cestuje. „Začali jsme pravidelně jezdit k moři do Černé Hory, kde jsme si oblíbili město Ulcinj. Taky se nám líbí v Albánii. A při samotné cestě děláme i pár zastávek v Bosně a Hercegovině,“ vyjmenovává své oblíbené turistické destinace.
Tereza Liczmanová
close info Zdroj: archiv Marka Čmiela zoom_in