Nejen, že příchozí narazí na uzavřené čtvrté nádvoří kvůli rekonstrukci renesančního paláce, ale přístup od května zkomplikuje také uzavírka silnice mezi Lipníkem a Týnem nad Bečvou.

Kdo si ale počká, ten se dočká. Už v příštím roce se hrad pochlubí novinkou - zastřešeným palácem.

Čtvrté hradní nádvoří nabídne po rekonstrukci zcela nové a atraktivní prostory - podstatná část renesančního paláce má být totiž zastřešena a největší místnost má mít skleněný strop.

V budoucnu se zde budou konat společenské akce, přednášky a výstavy. Cesta bude ale ještě trnitá, připouští kastelán Helfštýna Jan Lauro.

„Čeká nás další sezona s omezením, protože lidé mohou na hrad zavítat jen od čtvrtka do neděle,“ shrnul.

Od května oprava silnice

Od května se navíc začne opravovat silnice mezi Lipníkem a Týnem nad Bečvou, na kterou naváže v příštím roce také rekonstrukce komunikace přímo v „podhradí“ - v obci Týn nad Bečvou.

Lidé se tedy musejí připravit na objížďky.

„Cyklisté se k nám dostanou bez větších problémů, ale auta budou muset přes Hlinsko a Lhotu. Omezení se bohužel dotkne hlavně těch, kteří to k nám mají nejblíže, takže se určitě promítne i do celkové návštěvnosti,“ myslí si Jan Lauro.

Fotografické Héfaistovy vavříny

Měsíc duben je pro hrad Helfštýn tradičním startem sezony a první větší akcí, na kterou se mohou lidé těšit, je už v sobotu 13. dubna ve 14 hodin vernisáž výstavy Héfaistovy vavříny.

V galerii na druhém nádvoří mohou lidé obdivovat kovářské práce z minulých ročníků mezinárodního setkání mistrů černého cechu s názvem Hefaiston.

Výstava nabídne desítky komorních umělecko-řemeslných artefaktů od předních českých i zahraničních kovářů a sochařů, pracujících s kovem. Prostor vyplní převážně díla, oceněná mezinárodní porotou Hefaistonu v kategorii Demonstrované práce.

„Jen v minulém desetiletí vzniklo přímo na Helfštýně několik desítek umělecko-kovářských artefaktů. Protože oceněná díla nebyla v úplnosti prezentována veřejnosti, vznikl ucelený výběr těch nejvýše hodnocených prací,“ přiblížil kastelán.

Mezi nejčastěji se opakující jména vystavujících kovářů se zařadila dílna rodiny Stawaritschů, autorské duo Tomáš Gala a Libor Hajduček, kováři z Milostovic Jan Balner, Jan Braunš, Ondřej Géla a Stanislav Holík, nebo dvojice Jiří Němec s Jiřím Hausnerem.

Kromě ukázek živé kovářské tvorby umožní expozice nahlédnout také do tváří samotných tvůrců děl - a to prostřednictvím fotografií.

„Snímky často zachycují exponáty v rozpracované podobě a diváci tak mohou popustit uzdu fantazii. Většinu fotografií pořídil tým muzejních fotografů: Jitka Hanáková, Lubomír Vyňuchal a Iveta Juchelková,“ doplnil.

Velikonoční program bez omezení

Bohatý program čeká návštěvníky i během Velikonoc, kdy se mohou těšit na ukázky lidových řemesel, ale i program Studia Bez kliky - a to od pátku 19. až do pondělí 22. dubna.

„Bude to ale zřejmě první a zároveň poslední velká akce sezony, které se omezení v dopravě ještě nedotknou,“ poznamenal Jan Lauro.

Samotná rekonstrukce renesančního paláce podle něj nyní pokračuje přípravou dalších úseků - zábradlí na severní a východní terase.

„Jakmile se postaví lešení, začne realizace povrchových úprav vnější fasády,“ dodal.