Největší novoroční oslavy proběhly jako tradičně v centru Prahy, kam se vypravilo několik tisíc lidí. „Zatím to vypadá na poměrně klidné silvestrovské oslavy,“ informovali krátce po půl druhé v noci záchranáři, kteří museli zasahovat zhruba u 180 případů. Zábavní pyrotechnika přidělala práci i hasičům, kteří zasahovali u 53 požárů.

Konec starého a začátek nového roku začalo 31. prosince 2019 před 18:00 slavit v centru Prahy slavit několik tisíc lidí
Vítání nového roku: Oslavy v centru Prahy proběhly podle záchranářů klidně

Několik pražských divadel přichystalo speciální silvestrovská představení. „Diváci jdou na Silvestra do divadla s vědomím, že je to poslední den v roce a na jevišti bude uvolněná atmosféra a herci si dovolí občas nějaký ten žertík. A skutečně je to tak. Je to fajn zakončení roku a vždycky se na to těšíme,“ uvedl pro ČTK Roman Tomeš, který se představil v roli Danyho v muzikálu Pomáda na jevišti Divadla Kalich.

S rokem 2019 se rozloučili také na náměstí v Prostějově, kde již s úderem 20. hodiny odstartoval každoroční silvestrovský ohňostroj. Ten aktuální však byl pro obyvatele výjimečný. Odstartoval totiž také oslavy 630. výročí povýšení Prostějova na město. Více o novoročních oslavách v Prostějově naleznete ZDE:

Silvestrovský velkolepý ohňostroj v Prostějově. 31.12. 2019
VIDEO: Oslavy velkého výročí v Prostějově odstartoval silvestrovský ohňostroj

Oslavit přelom desetiletí vyrazili do ulic také obyvatelé západočeské metropole Plzně. Příchod nového roku se však ani v Plzeňském kraji neobešel bez zásahu záchranářů. „Už jedenáct minut po půlnoci jsme registrovali první výjezd. Jednalo se o úraz muže, ročník 1980, v ulici Pod Korábem ve Kdyni, zranila ho petarda,“ uvedl Vítězslav Sladký ze záchranné služby.

Hudba i filmy

Diskotéka a odpočítávání posledních vteřin roku - tak vypadaly bujaré oslavy příchodu nového roku 2020 na náměstí T. G. Masaryka v Přerově. Připít si šampaňským s přáteli a těmi nejbližšími přišli do centra mladí i dříve narození.

To v nedaleké Kroměříži provázely loučení s uplynulým rokem koncerty v čele s kapelou Argema. Nechyběl pak ani tradiční ohňostroj. Fotografie z novoročních oslav v Kroměříži naleznete ZDE:

Silvestr v Kroměříži.
VIDEO: Argema, ohňostroj a bujaré veselí. Kroměříž slavila příchod nového roku

Hudební doprovod provázel i velkolepý ohňostroj, kterým přivítali nový rok v Havířově. Patnáctiminutová show odstartovala čtvrt hodiny po půnoci a krátké melodie, připomínající filmový seriál o neohroženém britském agentovi 007 (James Bond), si vyslechly tisíce lidí. Záběry ze silvestrovské noci v Havířově naleznete ZDE:

Vítání nového roku 2020 v Havířově.
VIDEO: Havířov přivítal rok 2020 velkolepým ohňostrojem

 V Hulíně si pro obyvatele místo hudby přichystali filmovou projekci, oslavy nového roku se tu uskutečnily v prostorách letního kina. Chybět samozřejmě nemohl ani ohňostroj.

Videomapping místo ohňostroje

Všeobecné veselí se v úterý večer neslo také brněnským náměstím Svobody. Skupiny přátel, rodiny s malými dětmi ale i lidé bez doprovodu se zde loučili s uplynulým rokem a zároveň oslavily příchod toho nového. Silvestrovské veselí tu letos poprvé proběhlo pod taktovkou města.

Oslavy vyvrcholily již v devět hodin večer videomappingem. Lidé tak mohli sledovat projekce brněnských památek, hokejového klubu Kometa Brno i festivalu ohňostrojů Ignis Brunensis, který se ve městě tradičně koná na přelomu května a června. Více z novoročních oslav v Brně naleznete ZDE:

Přes tisíc lidí slavilo v Brně na náměstí Svobody konec roku 2019. Program vyvrcholil v devět hodin videomappingem.
Silvestr v centru Brna slaví děti i důchodci. Akce vrcholí videomappingem

Světelnou show namísto hlučného ohňostroje zvolilo letos také vedení hlavního města Prahy. Videomapping doprovázený hudbou bude o Praze, ale představí ji trochu jinak. Nedívá se na ni jako na velkoměsto plné budov, ale jako na místo, které tvoří lidé. Prahu zobrazí jako moderní město, které je zároveň přátelské a otevřené všem, kdo v něm žijí, i svým návštěvníkům. Více o pražském videomappingu naleznete ZDE:

Novoroční videomapping nahradí tradiční ohňostroj.
Novoroční videomapping třikrát osvítí budovu Národního muzea

Stinná stránka novoročního veselí

Vítání nového roku však neznamená pouze dobrou náladu, popíjení alkoholu a sledování ohňostroje či televize. Náročnou noc prožívají zejména hasiči a záchranáři. V Ústeckém kraji došlo v noci vinou zábavní pyrotechniky k 35 požárům.

Tragickou bilanci měl poslední den roku na jihu Čech. Dopravní nehoda si tu vyžádala lidský život. Další žena pak zemřela v nemocnici poté, co při pádu ze schodů utrpěla závažná poranění. Dvacetkrát pak museli v noci vyjet hasiči, přičemž nejčastěji zasahovali u požárů odpadu v kontejnerech. Na pilno měli také zdravotníci, kteří ošetřili desítky různých poranění. Více o silvestrovské bilanci z jihu Čech naleznete ZDE:

Ilustrační foto.
Silvestrovské oslavy na jihu Čech přinesly nejenom veselí, ale i vážné úrazy

Doživotní následky si z manipulace se zábavní pyrotechnikou odnesl také muž z Brna, který následkem výbuchu přišel o ruku. „Pacient částečně přišel o horní končetinu,“ přiblížila případ, který se stal ve středu krátce po půlnoci, mluvčí záchranářů Barbora Truksová Zuchová.

Třiadvacet zásahů si připsali také hasiči z Karlovarského kraje. „V Chebu jsme likvidovali požár stromu. V Aši pro změnu hořel kontejner na papír. Podle velitele zásahu zajistila policie na místě tři osoby, které se doznaly k zapálení kontejneru zábavní pyrotechnikou,“ uvedl mluvčí Martin Kasal. 

S požáry způsobenými pyrotechnikou bojovali i hasiči ve Středočeském kraji. Více si o jejich výjezdech můžete přečíst ZDE:

Hasiči vyjížděli do obce Březová-Oleško, kde došlo k zahoření kovového kontejneru na tříděný odpad. Požár způsobila petarda.
Příchod roku 2020 ozářily plameny: hořelo na šesti místech kraje

Z hlediska požárů byla rekordní především první hodina po půlnoci. Hasiči během ní vyjížděli hned ke 108 požárům, přičemž dlouhodobý průměr činí 47 požárů na den. „Hasiči vyjížděli k prvním letošním požárům již pár vteřin po půlnoci a v jednu chvíli byli u 70 požárů zároveň,“ popsala náročnou noc mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená.

Silvestrovská noc si vyžádala hned několik lidských životů. Jeden z nich vyhasl v domě v Horní Plané, který zdevastovaly plameny. Dobrovolně svůj život ukončil jednatřicetiletý muž, který se ve Slaném vrhl z mostu do kolejiště. Střet s vlakem pak podle České televize nepřežil člověk v pražských Dolních Počernicích.

Společné oslavy Čechů a Slováků

Již v odpoledních hodinách vyrazily 31. prosince na sedmadvacátý ročník tradičního setkání na Velké Javořině davy Čechů i Slováků. Zapálení vatry přátelství přilákalo na vrchol tisíce lidí. „Jenom ráno nám trochu zasvítilo slunce, jinak si myslím, že hora přivítala všechny v posledním dnu v roce svým typickým počasím. Těší mě nicméně, že si stále více lidí váží cestu právě k nám,“ popsal svými slovy starosta slovenské Lubiny Martin Beňatinský atmosféru, která na vrcholu Bílých Karpat panuje už po sedmadvacáté vždy na sklonku roku.

„Prožili jsme rok, Češi, Slováci i celá Evropa, který byl ekonomicky nejlepší za všechny věky, co si naše dějiny pamatují. Přeji všem hodně radosti, kterou si snad z toho letoška přeneseme i do následujícího období,“ pronesl optimisticky hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Více o vítání nového roku na Velké Javořině naleznete ZDE:

Silvestrovské setkání na Velké Javořině 2019
OBRAZEM: Sáňkování i vatra přátelství. Silvestr na Javořině přilákal davy