„Je tady veliký potenciál. Máme silnou základnu, která má dohromady i s Ostravou okolo 300 až 400 členů. Máme 150 dětí i největší ženský klub v republice,” řekl pro Deník trenér třineckého klubu Como-3 gym Martin Vaňka, jenž se thajskému boxu věnuje od svých třinácti let.

„Bydlel jsem v neklidné čtvrti, kde bylo třeba naučit se bránit. Člověk se zkrátka musel umět porvat. Motivoval mě Van Damme a další bojovníci bez chráničů, tak jsem to taky zkusil,” dodal.

Miroslav Sedlář byl i u fotbalových začátků Ondřeje Paláta.
Byl u začátků Ondřeje Paláta. Fotbal na vesnici je jiný, říká Miroslav Sedlář

Dvaačtyřicetiletý Vaňka, jenž pochází z Frýdku-Místku, na začátku sám zápasil, později ale přešel na trénování. „Začal jsem ve Frýdku-Místku, pak jsme šli do Ostravy a teď jsem v Třinci - tedy v nejlepším klubu Moravskoslezského kraje,” prohlásil.

Třinecký oddíl vychoval už spoustu úspěšných boxerů a boxerek. Například Karolínu Klusovou, která je dvojnásobnou mistryní světa. „Získali jsme i několik titulů na mistrovství Evropy a řadu triumfů na mistrovství republiky,” dodal Vaňka, jenž je zároveň trenérskou dvojkou seniorské reprezentace.

Martin Vaňka se thajskému boxu věnuje od svých třinácti let. A je velmi úspěšný.Martin Vaňka se thajskému boxu věnuje od svých třinácti let. A třinecký klub je velmi úspěšný.Zdroj: Como-3 gym

Thajský box, originálně zvaný jako Muai Thai, je bojovým uměním osmi končetin. „Jeho mottem je pokora, ale zároveň i nekompromisnost. Hází se v něm na zem, tam už se ale nebojuje. Nesmí se útočit na zátylek ani do slabin. Před každým zápasem probíhá budhistický rituál Wai Khru, thajský box je férovým sportem,” říká Vaňka.

Povoleny jsou údery pěstmi, lokty i kopance, to vše bez chráničů. „Dnes je ale i olympijská verze. Ta je amatérská a boxuje se v ní s chrániči holení, loktů i hlavy,” dodal.  Kolébkou tohoto sportu je, jak už název napovídá, Thajsko. „Byl jsem tam asi patnáctkrát. Do Thajska jezdím každý rok, někdy i dvakrát. Byl jsem tam na několika mistrovstvích světa a získal jsem tam řadu zkušeností,” uvedl trenér Vaňka, jenž sportu věnuje téměř veškerý svůj čas.

Zámek Bílovec.
Víte, jak vypadá kaple svatého Hyacinta? Vítejte na Bíloveckém zámku. Už otevírá

„Taky moje přítelkyně je zápasnice a trenérka. Pomáhá mi, žijeme tím. Mám dva kluky, kteří taky rekreačně sportují. Ale nechávám na nich, jakým směrem se vydají,” říká Vaňka, který zároveň rád trempuje a několikrát v roce se vydá pod širák. „Mám v duši skauta, žiju podle Foglarových zásad. I náš klub, to jsou takové Rychlé šípy pro dospěle. Taky se věnuji lovu, se kterým spojuji i sokolnictví,” prozradil nám o sobě.  Martin Vaňka se podílel na kondiční přípravě řady sportovců, například florbalistů či tanečníků.

Téměř deset let spolupracoval i s hokejovým brankářem Šimonem Hrubcem, jenž býval oporou extraligového Třince, který je ve městě sportovní jedničkou. „I my ale máme velkou základnu. Mimo jiné jsme pořádali velký turnaj, na který dorazilo pět tisíc lidí. Chodí k nám trénovat i třinečtí hokejisté, u kterých jsem dva roky pracoval pro jejich A tým,” uzavřel Vaňka.