Redakční tým běloruského deníku Zvjazda (Hvězda) čekalo ve čtvrtek 20. srpna v redakci menší překvapení. Jako nového šéfredaktora jim ministr informací Igor Luckyj představil Alexandra Karljukjeviče, jenž byl mimochodem jeho předchůdcem v ministerské funkci.

Demonstrace v Bělorusku. Přes 200 tisíc lidí ve městech protestuje proti výsledku prezidentských voleb, ve kterým měl s drtivou většinou vyhrát Alexandr Lukašenko.
Nepodepsal zfalšovaný volební protokol a našli ho mrtvého, píší běloruská média

Dosavadní šéfredaktor Pavel Suchorukov z funkce odstoupil. Podle běloruského webu News.tut.by se k tomuto kroku rozhodl sám pod vlivem událostí z posledních dnů, k nimž v redakci došlo.

"Přesvědčili jsme je, že nechápou situaci"

Redaktoři Zvjazdy vystoupili ve čtvrtek 13. srpna s veřejným provoláním, v němž všechny vyzvali k respektování novinářů, kteří popisují dění, a plní tak své pracovní povinnosti.

"Vyzýváme vás, abyste nepoužívali sílu proti těm, kteří vyjádří svůj názor, a abyste nejednali agresivně, ať už stojíte na kterékoli straně. Vyzýváme všechny, aby respektovali zákon, ale především - lidskou důstojnost," stálo v tomto prohlášení.

Demonstrace v Minsku
Od bývalého popraviště k vězení. Bělorusové chystají na protest lidský řetěz

V pondělí 17. srpna oznámil redakční tým vedení, že chce souhrnně objasnit události, k nimž v zemi dochází. Poté se do redakce dostavil ministr informací Igor Luckyj a po něm i hlavní vedoucí ideologického oddělení prezidentské administrativy Olga Špilevská. Ta podle serveru baj.by údajně "přesvědčila novináře Zvjazdy, že situaci v zemi plně nepochopili".

Podle samotných redaktorů, citovaných serverem News.tut.by, jim Špilevská suše oznámila, že "pokud se někomu nelíbí porušování článků čtyři a šest zákona o sdělovacích prostředcích Běloruské republiky, ať si napíše výpověď".

Běloruská moderátorka pořadů o vaření Taťjana Borodkina se přidala k protestům proti Lukašenkovi. Musela opustit zemi
Běloruská hvězda se postavila za demonstranty. Po výhrůžkách musela uprchnout

Zmiňovaný článek čtyři se zabývá "základními principy fungování sdělovacích prostředků" v Bělorusku a mimo jiné je zavazuje k názorové rozmanitosti ("média poskytují svobodnou možnost vyjádření a šíření různých názorů a mínění ve společnosti"), článek šest zase uvádí, že "monopolizace sdělovacích prostředků státními orgány, politickými stranami, jinými veřejnými sdruženími či právnickými nebo fyzickými osobami není přípustná". 

"Jdeme do stávky"

Podle dalších svědectví z redakce si pak v úterý 18. srpna zavolala oba zástupce šéfredaktora úřednice ministerstva informací Naděžda Bělskaja a oznámila jim, že šéfredaktor Pavel Suchorukov byl odvolán. Redakce na to svolala schůzi a Suchorukov oznámil, že šéfredaktorem zůstává. Nadále se však prý objevovaly zvěsti, že novým šéfredaktorem má být Karljukjevič.

Záběr z jiné kamery, opět je vidět záblesk
Video, které budí otázky. Běloruský demonstrant mohl být zabit ostrým nábojem

Ještě téhož dne zaměstnanci deníku Zvjazda oznámili, že ve čtvrtek 20. srpna zahájí stávku, a zveřejnili své požadavky, zejména zastavení cenzury a ukončení pokusů ze strany vládních úřadů o ovlivňování obsahu novin.

Současně žádali, aby jejich tým mohl pracovat v souladu se zákonem o hromadných sdělovacích prostředcích, tedy aby mohl v první řadě zveřejňovat pravdivé, úplné a objektivní informace, a aby bylo zastaveno nátlak a morální či fyzické násilí vůči novinářům, vykonávajícím v Bělorusku svou profesi.

"Nejdeme do stávky"

Jen o den později se ale situace ve vydavatelství Zvajzda změnila a bylo zřejmé, že stávka se neuskuteční. Jak její organizátoři sdělili serveru Tut.by, nakonec se jim nepodařilo shromáždit 51 procent podpisů od všech zaměstnanců na její podporu. Získali jich asi 75, ale potřebovali jich alespoň 89.

Alexandr Karljukjevič už Zvjazdu řídil v letech 2011 až 2017, poté až do roku 2020 působil na ministerstvu informací, nejdříve jako náměstek a poté jako ministr. Ve funkci šéfredaktora Zvjazdy ho vystřídal právě Pavel Suchorukov.