Charlese A. Lindbergha, z něhož udělal jeho let z New Yorku do Paříže z roku 1927 globálního hrdinu, si kvůli posouzení situace v Německu pozval americký Výbor pro zahraniční věci Sněmovny. Místnost, v níž výbor zasedal, byla k prasknutí nabitá. Nepřišli pouze zákonodárci, ale i další veřejní činitelé a zejména téměř tisícovka nadšených fanoušků, kteří si na tuhle příležitost vystáli dlouhou frontu.

Amy Johnsonová v kokpitu svého letadla 14. června 1930, po úspěšném přeletu z Anglie do Austrálie
Smrt slavné pilotky Amy Johnsonové provází spekulace. Jedna děsivější než druhá

"Když se Lindbergh usadil, aby svědčil, okamžitě se rozzářily reflektory a kamery začaly točit,“ popsal tehdejší atmosféru novinář Michael E. Ruane v obsáhlém materiálu pro Washington Post.

Milovaný i pronásledovaný osudem

Lindbergh byl v té době opravdu slavný. Zmíněný let z roku 1927, jenž absolvoval ve svém vlastním jednomotorovém letounu Spirit of St. Louis, představoval první sólový přelet Atlantského oceánu a z letce udělal nejen mezinárodního superhrdinu, ale také symbol americké smělosti i mimořádných technických schopností. Lidé ho zbožňovali, o čemž svědčily také jeho přezdívky „Lucky Lindy“ nebo „Osamělý orel“ („Lone Eagle“).

Pět let po tomto úspěchu bohužel potkala Lindbergha rodinná tragédie, když byl z jeho domu v New Jersey unesen jeho teprve roční syn, který byl později nalezen mrtvý, s rozbitou lebkou.

Slavná pilotka před letadlem Lockheed Electra, v němž se v roce 1937 pokusila spolu s Fredem Noonanem (zády ke kameře) neúspěšně o oblet Zeměkoule. Z této cesty se už nevrátila
Z Havaje do Kalifornie. Pilotka Amelia Earhartová ovládla strach i díky symfonii

Jako pachatel zločinu byl souzen a shledán vinným německý přistěhovalec Bruno Richard Hauptmann, který byl v roce 1936 popraven, ač stále trval na své nevině.

Lindbergh s manželkou se poté před neutuchající pozorností veřejnosti přestěhoval raději do Evropy, kde z pověření americké armády navštívil několikrát nacistické Německo, přičemž se zaměřil na posouzení vojenských schopností jeho letectva.

„Nepleťme se do toho“

Nyní tento obdivovaný, ale i osudem stíhaný muž za obrovského zájmu veřejnosti před kongresmany vypovídal, že německá letecká invaze do Spojených států nebo případné vylodění německých sil jsou „naprosto nemožné“.

Německo v té době již obsadilo Francii a velkou část starého kontinentu. Na anglická města pršely bomby. Senátoři chtěli, aby se Lindbergh vyjádřil ke slavnému návrhu zákona „o půjčce a pronájmu“ (Lend&Lease), který de facto ukončoval americkou neutralitu a zmocňoval amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta, aby Británii a dalším spojencům bojujícím proti Němcům poskytl obrovskou materiální pomoc.

Piloti československé 310. stíhací perutě v roce 1940
Den, kdy Hitler vzdal dobytí Británie. Doplatil i na pověstný "anglický klid"

Lindbergh se postavil proti tomuto návrhu a přesvědčoval kongresmany, že USA se vůbec nemají do války v Evropě plést. Podle něj sdílela Británie vinu na rozpoutání války spolu s Německem a obě strany se také mají dohodnout na sjednání míru.

„Pro nás a pro každý národ by bylo lepší, kdyby válka v Evropě skončila bez přesvědčivého vítězství,“ prohlásil před zákonodárci. „Soucítím s lidmi na obou stranách. Úplné vítězství jedné nebo druhé by bylo pro Evropu pohromou,“ řekl.

Kongres neuposlechl

Jeho fanoušci ocenili pilotova slova potleskem a kongresmany, kteří se pokusili něco namítat, okamžitě vypískali. Ke cti americké sněmovny je třeba dodat, že se nedala ovlivnit a návrh zákona hladkou většinou navzdory Lindberghovi schválila. Dost přitom pomohlo, že o pouhý den dříve měl v rozhlase svůj projev britský premiér Winston Churchill, který oznámil, že Británie ztratila během prvních 16 měsíců války 60 tisíc lidských životů, z nichž polovinu tvořili civilisté.

John Amery krátce po zajetí italskými partyzány v dubnu 1945. Muž zády ke kameře je kapitán Alan Whicker, který Ameryho zatkl
Říkali mu morální imbecil. Průkopník hybridní války ctil Hitlera, skončil špatně

Pět měsíců po Lindberghově vystoupení přišel Hitlerův útok na Sovětský svaz a po dalších pěti měsících, po japonském útoku na Pearl Harbor, vyhlášení války Spojeným státům ze strany Německa. To mělo dopad i na letce – Američané jím začali opovrhovat a dlouho trvalo, než si získal jejich důvěru zpátky. Nakonec to za cenu obrovského osobního nasazení ve válečném úsilí dokázal, ale jeho projev nebyl přesto nikdy zapomenut.