Online reportáž

Je důvod rušit lyžařské pobyty v italských Alpách?
Je třeba sledovat aktuální situaci. Ta k tomu v lyžařských střediscích v severní Itálii v této chvíli důvody nedává.

Náměstek pro zdravotní péči na ministerstvu zdravotnictví Roman Prymula poskytl 20. dubna v Praze rozhovor Deníku.
Koronavirus je tikající bomba. Nakažení nemusí vědět, že jej mají, říká Prymula

Český konzul v Miláně Michal BucháčekZdroj: Archiv Michala BucháčkaObrací se na vás v těchto dnech hodně Čechů s dotazy? Co jim říkáte?
Dotazů je mnoho, desítky a desítky a stále přibývají. Naše odpověď je stejná, jakou jsem vám řekl již v úvodu. Nemůžeme samozřejmě vyloučit výskyt jednotlivých případů koronaviru v příštích dnech či týdnech i v lyžařských střediscích, ale v současnosti tomu tak není a v italských horách nejsou nyní uplatňována žádná restriktivní opatření, která jsou uplatňována v Lombardii, v Benátsku.

Kde tedy jsou v Itálii ohniska nákazy?
Ta ohniska jsou v Itálii dvě. Hlavní je v Lombardii, šedesát kilometrů na jih od Milána, tam jsou nyní tři čtvrtiny případů nákazy v zemi, tedy asi dvě stě nakažených. Druhé centrum je ve vedlejším regionu v Benátsku, kde jsou ale ty počty mnohem nižší, kolem třiceti případů.

Obyvatelé italské Lombardie vychází do ulic výhradně s ochrannými rouškami.
Je tu panika v přímém přenosu, říká k hysterii Italka z uzavřené části Lombardie

Ta místa, kde se koronavirus vyskytl, jsou v izolaci a prakticky odříznuta od okolního světa. Všechna ostatní místa v severní Itálii jsou normálně přístupná, bez nějakých restriktivních opatření.

Co je koronavirus.Zdroj: Deník

Na druhou stranu i ve velkých městech, jako je Milán, kde jste na konzulátu, byla opatření proti šíření koronaviru přijata. Jak vypadají?
Život v Miláně běží normálně. Lidé v Miláně dál chodí na kávu, do restaurací nebo na procházky i na korzo ve středu města. Jsou otevřeny obchody, fungují služby a jezdí městská doprava. Byla ale přijata preventivní opatření, kdy byly uzavřeny školy a univerzity. Spousta rodičů se proto musí postarat o ratolesti, což je jediná větší změna v životě města.

A milánská La Scala hraje?
Té se preventivní opatření týkají také, tam je program na příští dny zrušen, uzavřen je i milánský dóm, odložena byla sportovní utkání, což se dotklo i nejvyšší italské fotbalové soutěže. Ale znovu je třeba zopakovat, že všechno to jsou opatření preventivního charakteru.

#clanek|4425917#

Co má člověk dělat, když se dostane v Itálii do karantény? Můžete mu pomoci?
Určitě by se nám měl ozvat. Můžeme pomoci například v komunikaci s italskými úřady nebo s předáním zprávy příbuzným. Ale na druhé straně je třeba řídit se příkazy úřadů v místě. V krajním případě by byla samozřejmě možná i hromadná evakuace.

Ilustrační foto
Pandemie koronaviru může zkomplikovat dodávky léků do Česka. Vyrábějí se v Číně

Italské zdravotnictví a případná péče je ale minimálně srovnatelná s tou českou?
Určitě ano, italské zdravotnictví má evropskou úroveň minimálně srovnatelnou s úrovní českého.

 Koronavirus.Zdroj: Deník