Severní Korea zatím nepotvrdila žádné případy výskytu nemoci COVID-19, roznášené novým typem koronaviru, má se však za to, že její případné vypuknutí by mělo na zbídačený národ ničivé účinky. Dalším aktuálním nebezpečím, jež této zemi hrozí, je tajfun Bavi, který by měl Severní Koreu zasáhnout koncem týdne (podle meteorologických odhadů dorazí ve čtvrtek ráno k severozápadnímu pobřeží Korejského poloostrova, pozn. red.).

Severokorejský vůdce Kim Čon-un a jeho sestra Kim Jo-čong
Kim Čong-un je mrtvý, myslí si expert. Velké změny v KLDR tomu nasvědčují

Před oběma těmito riziky údajně varoval v úterý korejské politbyro Kim Čong-un, jenž prý s cigaretou v ruce připustil, že "státní snaha nevpustit do země maligní vir má určité nedostatky". Uvedla to BBC s odvoláním na korejská státní média. Bližší podrobnosti nebyly podle ní uvedeny.

Koronavirus? Podle některých náznaků zemi zasáhl

Pchjongjang po dlouhou dobu trval na tom, že se v zemi žádné případy infekce novým typem koronaviru nevyskytly, nezávislí pozorovatelé to však zpochybňovali.

V posledních týdnech se přístup korejských médií k této otázce trochu změnil: i když ani nadále nebyl oznámen žádný případ, přestala to média zdůrazňovat. Kvůli podezření z nákazy byla také vyhlášena karanténa v jednom městě blízko hranic s Jižní Koreou, ale ani v tomto případě nebylo oficiálně potvrzeno propuknutí infekce.

Summit Jižní a Severní Koreje. Prezident Mun Če-in a vůdce Kim Čong-un
Kim Čong-un je v kómatu, tvrdí diplomat. Vůdcovy snímky označil za podvrh

Severní Korea nicméně přestala trvat na tom, že má nulový výskyt COVID-19, a chystá další schůzi na vysoké úrovni za účelem prodiskutování způsobů, jak zmírnit účinky viru.

"Stále nevíme, zda má tento tajnůstkářský stát, který v lednu uzavřel své hranice se světem, ohniska pod kontrolou," uvedla BBC.

Vůdce je v pořádku, jeho země ne

Spekulace o zdraví severokorejského vůdce nejsou neobvyklé, ale podle BBC se dosud vždy ukázaly jako nepravdivé. Kim Čong-un je prý zjevně v pořádku, což se ovšem už nedá tvrdit o jeho zemi a 25 milionech jejích obyvatel. 

Zemi zasáhly v srpnu rozsáhlé záplavy v důsledku přívalových dešťů. Napáchané škody by nyní mohl významně rozšířit tajfun Bavi. Podle meteorologického střediska BBC čeká Severní Koreu nárůst srážek o 200 až 300 milimetrů, a to jen několik týdnů před podzimní sklizní rýže.

Deset milionů lidí v KLDR přitom nemá podle OSN jistotu, že bude mít co jíst, a žije od sklizně ke sklizni. Její případné spláchnutí vodou tak pro ně může mít katastrofální důsledky.

Kim Jo-čong, sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una, po příletu do jihokorejského Inčcheonu.
Mladší sestra Kim Čong-una prý získala větší pravomoci. Bude řešit vztahy s USA

Kim Čong-un také podle BBC minulý týden krátce připustil, že jeho velký ekonomický plán pro letošní rok selhal a že musel přijít s novým. Podle BBC šlo ze strany severokorejského vůdce o vzácné doznání.

Obchod s Čínou, která je severokorejským nejvýznamnějším spojencem a podporovatelem, klesl v červenci podle čínských celních úřadů o více než 20 procent. Zásadní dopad na dodavatelský řetězec mají také hraniční uzávěry, které mají zabránit tomu, aby se do země dostala koronavirus. 

Podle severokorejské agentury NK News opustila zemi kvůli přísným protivirovým opatřením osazenstva zahraničních velvyslanectví a většina nevládních organizací. "Rok 2020 byl špatný pro většinu světa. Ale pro Severní Koreu může být zničující. A v zemi je jen velmi málo organizací, které by si toho mohly všimnout a pomoci," uvádí BBC.