Dopis napsal někdejší státní zástupce a také bývalý Trumpův právník John Dowd, jenž jej podle CNN adresoval zřejmě bývalému ministru obrany Jamesi Mattisovi. Ten totiž vydal ve středu prohlášení, v němž kritizuje Trumpovu reakci na celonárodní protesty, které v USA propukly po smrti George Floyda, jenž zemřel v Minneapolisu po policejním zákroku.

Zadržení a obvinění policisté z Atlanty
Další šokující zákrok policie v USA: video zachycuje agresi i použití paralyzéru

"Ti předstíraní demonstranti v parku Lafayette nebyli ani mírumilovní ani opravdoví. Jsou to teroristé, využívající líné a nenávistné studenty k pálení a ničení. Tito studenti byli zneužiti a nerespektovali policii, která připravovala oblast na zákaz vycházení," uvedl Dowd v dopisu.

CNN oslovila Bílý dům se žádostí o vyjádření k tomu, že dopis popisuje demonstranty jako teroristy. "Prezidentovo rozhodnutí sdílet tento dopis obsahující šokující popis Američanů jednajících v souladu se svými právy zaručenými Ústavou navazuje na jeho příklon k možnosti silového řešení probíhajících demonstrací," uvádí CNN.

"V pondělí se prohlásil za ‚prezidenta hájícího právo a pořádek‘, zatímco byli pokojní demonstranti těsně před branami Bílého domu rozháněni plynem, dělobuchy a gumovými projektily pravděpodobně jenom kvůli tomu, aby mohl navštívit nedaleký kostel," dodává ve svém textu stanice CNN. Prezident podle stanice zůstal v zabedněné budově a oháněl se před kamerami Biblí.

Odsuďte ta slova, žádá asociace Kongres

Dowdův dopis už odsoudila Moderní vojenská asociace Ameriky, což je nezisková organizace sdružující komunitu armádních příslušníků a vojenských veteránů hlásících se k sexuálním menšinám.

"Donald Trump právě velmi vážně překročil hranici, což si žádá okamžité a silné odsouzení každým členem Kongresu," uvedla prozatímní výkonná ředitelka této organizace, veteránka armádního letectva Jennifer Daneová.

Americký prezident Donald Trump.
Protesty v USA se zklidňují. Armáda zřejmě nebude třeba, řekl Trump

"Propagace dopisu, který americké občany pokojně vykonávající svá práva podle prvního dodatku Ústavy označuje za teroristy, je závažným porušením jeho prezidentské přísahy, že bude zachovávat, střežit a bránit Ústavu Spojených států. Nyní je více než kdy jindy naprosto zásadní, aby se Trump za tyto své lehkovážné činy zodpovídal," dodala prozatímní ředitelka asociace.

James Matis zveřejnil ve středu v reakci na prezidentovy kroky prohlášení, v němž uvedl, že Spojené státy musí odmítnout jakékoli úvahy vedoucí ke vnímání amerických měst jako "bitevního prostoru", který by měla "ovládat" americká uniformovaná armáda. "Doma bychom měli používat armádu jen ve velmi vzácných případech, kdy o to požádají guvernéři států. Militarizace naší společnosti, jíž jsme byli svědky ve Washington DC, vytváří falešný konflikt mezi armádou a občanskou společností," napsal Matis.

Trump: problém jsou žháři, ne armáda

Trump svou odpověď na protesty a na rabování na svém Twitteru opakovaně hájil. Sdílel také hojná vyjádření těch senátorů, kteří vyjadřují podporu pořádkovým silám, policii a Národní gardě, popřípadě protestují proti rabování.

"Je hanba dívat se, jak někdo počmáral Gándhího sochu v DC. Gándhí byl průkopníkem mírumilovných protestů a demonstrování, schopných přinášet velkou změnu. Nepokoje, rabování a vandalství nás nespojuje," napsal například senátor Thom Tillis v tweetu, který Trump sdílel.

Ve čtvrtek večer se americký prezident postavil podle CNN také za akci Národní gardy, jejíž vrtulník proletěl podle očitých svědectví v pondělí večer nízko nad protestujícími demonstranty ve Washingtonu.

Proti policejnímu násilí v USA protestovalo až 50 tisíc lidí také ve Vídni.
VIDEO: Proti policejnímu násilí protestovala i Vídeň. Do ulic vyšly tisíce lidí

"Problémem není nízký let velmi talentovaných pilotů vrtulníku, kteří chtějí chránit naše město, problémem jsou žháři, lupiči, zločinci a anarchisté, kteří chtějí toto město (a naši zemi) zničit!" napsal Trump.

Podle CNN se nyní průlet vrtulníku prošetřuje, přičemž jde zejména o to, zda posádka nezneužila svou pravomoc. Vrtulník měl podle televize svou přítomností ve vzduchu nízko nad městem preventivně odrazovat případné kriminální živly od trestné činnosti, jako je ničení majetku a rabování. CNN to uvedla s odvoláním na nejmenovaného důstojníka seznámeného s rozkazy. Vyšetřování se údajně zaměřuje na to, zda se tato hlídková činnost nezvrhla v zastrašování civilistů.