Každoroční přípravy zvěře na zimu jsou v plném proudu. I přes plnou pozornost, kterou věnují myslivci zvířatům, se objevují případy úhynu ptactva, díky nesprávnému přirkmování. Myslivci zejména varují před krmením kuchyňskými zbytky a před špatným zastřešením krmítka.

Českomoravská myslivecká jednota proto nabízí několik rad, jak správně přikrmit ptactvo, aby přečkalo zimní měsíce. „Vařená domácí strava je pro ptactvo nevhodná, stejně jako solená, kořeněná a vařená jídla. Zůspobují jim totiž závažné problémy trávicího traktu, se kterými se nedokáží vyrovnat,“ uvedl pověřený pracovník Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Šilha a dodal, že uvařené pokrmy jako jsou například knedlíky, přijímají ze vzuduchu vlhkost a rychle plesniví. Občané by se také měli vyvarovat krmení ptactva smaženými topinkami, které obsahují přepálený olej.

Naopak vhodným způsobem je přikrmování pečivem. To však musí být řádně usušené. „Jedná se o rohlíky, chleba, pečivo z topinkovače bez přidaného oleje a další pečené potraviny,“ doplnil Šilha. Nejbezpečnější pro ptactvo je však jejich přirozená strava. V krmítu tak nejraději nachází různé druhy olejnatých semen, slunečnice, proso nebo řepku.

„Lůj jako takový by se neměl dávat ve velkém množství. Dělají se z něj například takové koule se zrním, které se věší na stromy pro zpěvné a drobné ptactvo. Lůj sám o sobě není moc dobré krmivo, zvěř potřebuje také jiné látky, které se tam dodávají prostřednictvím různých semen a podobně,“ sdělil Josef Pavelka, předseda Okresního mysliveckého spolku v Novém Jičíně. Takovéto „směsné“ koule, obsahující kromě loje i semena a další složky, je možno zakoupit ve zverimexech. Tyto obchody nabízejí také již připravenou směs semen pro divoce žijící ptáky.

Nejen vhodná potrava, ale také její umístění je důležitým faktorem, které může ovlivnit přežití ptáků. Krmítko musí být zabezpečeno proti různým dravcům. Ti se do něj mohou vplížit například po větvích. „Krmítka by měla být umístěna tak, aby na ně nedosáhly kočky. Musejí být také chráněná proti větru a dešti,“ rozvedl Šilha.

Mezi nejběžnější ptáky naší krajiny patří bezesporu kosi. I tito však mohou během zimy strádat úbytkem přirozené potravy. Proto je vhodné dát do krmítka i sušené bobule, jeřabiny a ořechy. Většina ptáků se o sebe dokáže postarat. Pokud ale nastane tuhá zima, je lépe přihodit do krmítka o hrst potravy navíc.