„Samice Jumbo odjede do dánské zoo, a to kvůli svému chování,“ potvrdila mluvčí ostravské zoo Šárka Bartáková.

Původní slonice indické, Suseela a Jumbo, přijely do Ostravy z Amsterdamu záhy po vybudování pavilonu slonů v roce 2004. Dvě další samice, Johti a její dcera Vishes, pak doplnily skupinu loni. Před tím žily v irském Belfastu. Johti si záhy vydobyla pozici jedničky ve stádě, ale Jumbo měla s přizpůsobováním problémy. Přestože ošetřovatelé slonů dlouho věřili, že se Jumbo podaří s Johti sžít, šarvátky mezi slonicemi se pravidelně opakovaly. Oddělení slonic už přitom po příjezdu samce není reálné, protože by to bylo provozně náročné.

Přijezd samce Calvina je velkou příležitostí pro ostravskou zoo. Mohla by se totiž stát první českou zoo, které se podaří odchovat sloní mládě. „Nejvíce se přitom sází na samici Vishes,“ podotkla Bartáková. Hypotetickou šanci na zabřeznutí má i její dvaačtyři¬cetiletá matka Johti.

Před příjezdem Calvina se muselo v pavilonu slonů udělat několik úprav, například vybudovat fixační box. Byla to podmínka mateřské zoo samce Calvina. Fixační box se dá se využívat například pro cvičení se slony nebo pro péči o ně, ale hlavně je nutný pro odběr spermatu.

Calvin je co se týká rozmnožování velmi schopný, už má přes deset potomků. Zoo v Hannoveru musí opustit, aby se předešlo příbuzenskému párování.