K jeho hrobu položil kytici květin honorární konzul Ruské federace v Ostravě Aleš Zedník a starostka města Šenova Darja Kuchařová. Přítomni byli rovněž pamětníci, zastupitelé města a další hosté.

Po krátkých úvodních projevech konzula a starostky přiblížila události před více než třiašedesáti lety ředitelka šenovského muzea Simona Slavíková. „Při osvobozování Šenova padlo patnáct sovětských vojáků a na straně obyvatel obce bylo šestnáct obětí. Mezi mrtvými byl také vojín Rjaboj, narozený v roce 1908 v Rusku. Smrt ho zastihla v sedmatřiceti letech, daleko od domova a zůstala po něm žena se třemi dětmi. Jeho rodina několikrát navštívila Šenov a dodnes je s ní písemný kontakt. Čas však neúprosně letí, a tak mnohé vzpomínky lidí na tyto chvíle se vytrácejí. Nikdy by však neměla vyblednout památka na ty, kteří pro naši svobodu položili svůj život,“ připomněla Simona Slavíková.

Na závěr slavnostního aktu nechyběl ani přípitek nad hrobem, který patří k uctívaným ruským tradicím.

Původní pomník byl postaven v roce 1965. Jeho letošní opravu zajistil a zaplatil ostravský Honorární konzulát Ruské federace. „Jsem ráda, že právě v roce, kdy slavíme desáté výročí vyhlášení Šenova městem, se památník obnovil. Je to pro nás hezký vánoční dárek,“ uvedla Darja Kuchařová.